Теплі зими настільки ж небезпечні, як і екстремально спекотне літо — The Guardian

Поділитися
Теплі зими настільки ж небезпечні, як і екстремально спекотне літо — The Guardian © Naked Science
Потепління зими може призвести до екстремальних погодних явищ.

Коли американський кліматолог Кай Корнхубер гуляв по Нью-Йорку цієї зими, у нього з’явилося тривожне відчуття, адже погода була дуже теплою для цієї пори року. Унаслідок зміни клімату тепліші зими спостерігаються по всьому світу, і це призводить до серйозних наслідків, пише The Guardian.

«Це неправильно, адже існує розрив між тим, як все має бути і реальністю», – каже Корнхубер.

Попри те, що зміна клімату часто асоціюється зі спекотним літом і супутніми посухами, лісовими пожежами, ураганами та хвилями спеки, теплі зими також можуть бути причиною катастрофічних погодних явищ і глибоких кліматичних змін.

Наслідки варіюються від змін у веденні сільського господарства до підвищення ймовірності природних катаклізмів, як-от торнадо, який нещодавно спричинив хаос у США.

«Холодні пори року «нагріваються» швидше, ніж теплі», – каже кліматолог із Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі Деніел Суейн.

«Мало того, що фактична швидкість потепління прискорюється в холодніші пори року, також посилюються багато критичних наслідків, пов’язаних із глобальним потеплінням», - додає вчений.

Суейн вказує на межу, коли температура має величезний вплив: те, чи випадуть опади у вигляді дощу або снігу, залежить лише від різниці в один градус. Це має величезні наслідки.

«Для прикладу, до минулого тижня в США навіть існував ризик лісових пожеж. Це безпосередньо пов’язано з відсутністю снігового покриву», - каже Суейн.

«Коли опади випадають у вигляді снігу, вони тримаються довше, створюючи вологий покрив для весняної пори року», – пояснює Суейн.

Теплі періоди взимку можуть викликати екстремальні хвилі спеки влітку. «Несезонне тепло» ризикує призвести до передчасного танення снігу та збільшення кількості рослин, що знижує вологість ґрунту та підвищує ймовірність екстремальних хвиль спеки протягом літа, зазначає Корнхубер. Він вказує на ланцюжок подій, які призвели до хвилі спеки, що сколихнула Сибір у 2020 році і була пов’язана з лісовими пожежами, які спричинили рекордні викиди вуглецю.

У цьому випадку хвиля тепла в лютому та березні забирала вологу з ґрунту в той час, коли рослинність також поглинала вологу, а «пересохлий ґрунт» може призвести до літніх хвиль спеки.

«Низька вологість ґрунту є одним із найважливіших компонентів екстремальної спеки», - каже вчений.

Ймовірність виникнення умов, сприятливих для сильних штормів під час глобального потепління на планеті зросте, зазначає дослідниця К'яра Лепор з Колумбійського університету.

Минулого місяця Лепор опублікувала дослідження, в якому прогнозується збільшення сильних штормів на 14-25% на кожен додатковий градус майбутнього підвищення глобальної температури.

«Основний рушійний механізм – це підвищення температури та збільшення вологості, які є одними з ключових компонентів штормових висхідних потоків. Невизначеність все ще велика», - каже Лепор.

«Цілком зрозуміло, що зміна клімату почне збільшувати ймовірність екстремальної погоди», - зазначає Суейн.

Теплі зими також можуть вплинути на сільське господарство, оскільки деяким рослинам потрібен «поріг холодної пори року». Дослідники також кажуть, що яблука, вишні та груші, які потребують найдовшого періоду холодів, можуть постраждати найбільше.

Тепла зима може завдати шкоди посівам, якщо вони отримають біологічний сигнал про проростання, але з часом зіштовхнуться зі зниженням температури та морозом.

«Це свідчить про те, що відносно невелике підвищення рівня глобального потепління може мати серйозні наслідки», — говорить Суейн.

Корнхубер зазначає, що потепління зими, по суті, є яскравим доказом того, що літня пора року буде тривати все довше, тоді як весна та осінь можуть «витиснути» те, що люди звикли вважати зимою.

«З підвищенням температури в помірних кліматичних зонах просто більше не буде зими, такої, якою ми її знаємо», - додає вчений.

Вчені зі Стенфордського університету заявили, що підвищення температури може зробити погоду в середніх широтах менш передбачуваною. За їхніми словами, межа достовірності прогнозування опадів, вітру та температури скоротиться приблизно на добу, навіть якщо атмосфера прогріється лише на один градус Цельсія.

Зміни погодних умов та збільшення кількості екстремальних погодних явищ – добре задокументовані наслідки глобальних змін клімату. Відхилення від норм можуть призвести до посухи, штормів, спеки та лісових пожеж, які виходять за рамки того, до чого ми звикли.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі