Теорії змови та політичний екстремізм підривають глобальний порядок — FT

Поділитися
Теорії змови та політичний екстремізм підривають глобальний порядок — FT © Reuters
Жодна країна не застрахована від політичної кризи.

Натовп ультраправих активістів проривається через поліцейські лінії. Розмахуючи прапорами, вони готуються штурмувати законодавчу владу. Минулого тижня у Вашингтоні натовп штурмував Капітолій. У Берліні в серпні минулого року ультраправих активістів зупинили на сходах Рейхстагу, пише Financial Times.

Рух жовтих жилетів у Франції та події, викликані у Великій Британії Brexit та COVID-19, - все це підкреслює думку, що європейці також не застраховані від «політичних пристрастей», що охопили Америку. Багато елементів, які дестабілізували ситуацію в США, присутні і в Європі - зокрема, поширення теорій змови, онлайн-радикалізація та екстремістські політичні рухи.

Найважливішим «відсутнім елементом» для Європи є Дональд Трамп. Той факт, що головний теоретик змов Америки також є президентом США, робить ситуацію в країні надзвичайно небезпечною. Саме намагання Трампа скасувати вибори спонукали його прихильників зі всієї Америки прибути до столиці та штурмувати Конгрес.

Але було б справжньою помилкою для європейців вважати, що відсутність фігури Трампа робить їх захищеними від небезпечних політичних заворушень, особливо з огляду на економічні труднощі та соціальну дислокацію, спричинені COVID-19. Натовп протестувальників під Рейхстагом був меншим, ніж той, що атакував Капітолій. Але вони представляли широкий перетин груп, де ультраправі поєднувались з анти-вакцинаторами та прихильниками теорій змови, які також поширені і в Америці.

Опитування громадської думки, проведені пізніше, показали, що 9% німецького населення підтримали учасників протестів під Рейхстагом. Це порівняно вузька база підтримки. Для прикладу, опитування після штурму Конгресу показали те, що протести схвалила майже половина республіканських виборців. Пізніші опитування показали меншу підтримку ультраправих активістів.

Підтримка «політичних крайнощів» наближається до 25% у колишній Східній Німеччині. Чиновники уряду канцлера Ангели Меркель стурбовані тим, що військові, спецслужби та поліція включають ультраправих активістів, а деякі елітні військові частини були розформовані через зв'язки з політичним екстремізмом.

У Франції теж є причини для занепокоєння. Рух жовтих жилетів, який розпочався в 2018 році, вивів сотні тисяч людей на вулиці для демонстрацій, які часто переростали в насильство та вандалізм. Тим не менше, опитування громадської думки свідчили про те, що більшість французького населення симпатизувала цьому руху, який об’єднав людей за допомогою гніву, спрямованого на керівну еліту країни.

Франція також має найвищий рівень антивакцинних настроїв серед країн Європи, опитування показують, що майже половина французького населення планує відмовитись від щеплення проти COVID-19. Цей глибокий рівень недовіри допомагає пояснити катастрофічно повільний розподіл вакцини в країні. Оскільки антивакцинні настрої тісно пов'язані з недовірою до науки та експертів, а також із вірою в теорії змови, поширеність таких настроїв у Франції вказує на загальні політичні проблеми. Президента Еммануеля Макрон навіть критикували після того, як він записав спеціальне звернення із засудженням штурму Капітолію.

Найближча до американської ситуації серед країн Європи, в якій теоретики змов фактично відповідають за уряд, - це, мабуть, Польща, де політик Ярослав Качинський, провідна фігура владної партії "Право і справедливість", пропагує ідею про те, що Смоленська катастрофа сталася не випадково, а була навмисною змовою. Прихід до влади партії «Право та справедливість» спричинив серйозну ерозію демократичних настроїв у Польщі, що спонукало до дій з боку решти країн ЄС.

Ультраправий екстремізм, розпалюваний в Інтернеті, призвів до вбивства лейбористської депутатки Джо Кокс під час британської кампанії Brexit. Британський депутат-консерватор Ніл О'Брайен, який витратив багато часу на боротьбу з критиками локдауну, попереджає, що небезпечні політичні теорії змови, в тому числі QAnon, швидко поширюються у Великій Британії і підкріплені «поєднанням соціальних медіа та основних засобів масової інформації». Дезорієнтація на фоні карантинних обмежень збільшила кількість людей у Британії, які стали схильними до політичної радикалізації. Антивакцинаторам вдалося зібрати тисячі людей на Трафальгарській площі в Лондоні.

«Безглуздий характер» конспірологічних теорій викликає спокусу розглядати їх як щось незначне, що не матиме реального впливу. Але, як показали події у Вашингтоні, теорії змови можуть завоювати прихильність мільйонів людей - і стати реальною загрозою для демократії. Нещодавні події в США свідчать про те, що вплив екстремізму та конспірології не обмежується популярною культурою і технологіями. Це також може серйозно впливати на політику, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі