Теорії змови про вакцини від COVID-19 можуть завадити перемогти пандемію — FT

Поділитися
Теорії змови про вакцини від COVID-19 можуть завадити перемогти пандемію — FT © Pexels
В мережі інтернет блукає багато дезінформації про коронавірус та вакцини.

«Всюди таїться невимовна небезпека, новий клас вакцин проти COVID-19 перетворить людей на мавп, мережі 5G розбудовують для того, щоб надалі поширювати вірус серед людей», – так говорять теорії змови про пандемію коронавірусу. Проте, вакцин, які генерують мавп, і телекомунікаційної інфраструктури, що поширює віруси, швидше за все, не існує. При цьому, справжню загрозу представляють самі теорії змови, які забруднюють "інфосферу", інформаційне середовище в Інтернеті, впливу якого щодня піддаються багато людей, пише Financial Times.

Дослідники Оксфордського Інституту Інтернету припускають, що інфосферу слід розглядати як показник соціального здоров’я, поряд з такими факторами, як освіта, рівень доходів та житло. Класифікуючи це таким чином, вчені Джессіка Морлі та Лучано Флоріді вважають, що існує пряма кореляція між впливом «низькоякісної інформації» на людей та поганими наслідками для здоров'я.

Фальшива інформація, як пояснює Джессіка Морлі, розфасована для споживання в Інтернеті у декількох видах. Дезінформація, що викликає занепокоєння серед людей, зазвичай дуже швидко поширюється у цифровому просторі, забезпечуючи серйозний вплив на людей, здатний формувати їхні рішення, зокрема, рішення щодо питань здоров’я.

Дослідники опитали вісім тисяч людей у ​​Великій Британії та США стосовно того, чи будуть вони “точно” проходити вакцинацію проти COVID-19. Близько 54% респондентів у Великій Британії та 41% у США відповіли "так". Після цього респондентам показали безліч прикладів дезінформації та теорій змов про коронавірус та вакцину, включаючи дописи з соцмереж відомих людей, які стверджують, що вакцини проти COVID-19 викликають безпліддя. При опитуванні після цього бажання проходити вакцинацію серед респондентів знизилося приблизно на 6% у Великій Британії та на 2% в США.

Враховуючи те, що, за деякими оцінками, щонайменше 55% людей повинні бути вакциновані, щоб досягти колективного імунітету проти COVID-19, дезінформація може вплинути на баланс щодо того, наскільки плавно світ буде виходити із «коронавірусної кризи». Це глобальна проблема, для прикладу, громадяни Франції та Росії також не виявляють високого рівня довіри до вакцин.

Люди відрізняються своєю здатністю судити про точність та надійність інформації в Інтернеті, цю здатність ще називають «інформаційною грамотністю», частково вона залежить від рівня освіти.

Джессіка Морлі, яка також працювала радником з питань технологій департаменту охорони здоров'я Великої Британії, вважає, що в цьому випадку може застосовуватися явище, яке спостерігається під час політичної дезінформації в Інтернеті.

"Люди з нижчим рівнем інформаційної грамотності можуть шукати простіші показники того, чому варто довіряти. Наприклад, для багатьох таким показником може бути більша кількість лайків. Ми знаємо, що подібна ситуація трапляється і в інших сферах: політична інформація, яка отримує більше лайків, як правило, вважається більш надійною, хоча, це не завжди відповідає дійсності", - каже вона.

Оксфордські дослідники провели «неофіційні бесіди» зі Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Агенція ще раніше попереджала про глобальну "інфодемію", що визначається як надлишок інформації як в Інтернеті, так і в режимі офлайн, яка включає навмисні спроби розповсюдження дезінформації, спрямованої на викривлення громадської думки.

Формальне визнання негативного впливу так званої інфосфери може допомогти захисту громадського здоров'я. Наприклад, у Британії був намір прийняти закон про шкоду дезінформації в Інтернеті, яка спрямована на екстремізм, такий закон можна було б розширити, додавши до нього і вплив дезінформації щодо сфери охорони здоров'я.

Однак в цій ситуації існує важливий момент, подібні закони повинні враховувати наукову розбіжність стосовно тих чи інших питань.

Оксфордські дослідники хочуть оцінити реальний вплив дезінформації на громадське здоров’я, щоб потім обговорити з політиками можливості «очищення» громадської думки від фальшивої онлайн-інформації, однак без необгрунтованого обмеження свободи слова.

Пандемія коронавірусу змушує замислитися про те, наскільки активно сприяє свобода слова в Інтернеті розповсюдженню фейків та дезінформації, яка несе серйозну загрозу для громадського здоров'я, резюмує видання.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі