«Новий» Талібан дуже схожий на «старих» талібів. 7 вересня нові «правителі» Афганістану оприлюднили склад так званої тимчасової адміністрації з 33 осіб. До складу увійшли здебільшого прихильники жорстких поглядів. Не дивно, що в уряді талібів немає жінок. Талібан порушив свої обіцянки щодо інклюзивного уряду, "вирізавши" інші політичні групи, пише The Economist.
Мулла Мохаммад Хасан Ахунд виконуватиме обов’язки прем’єр-міністра. Близький помічник засновника Талібану Мулли Омара, Мохаммад Хасан Ахунд був міністром закордонних справ, а потім заступником прем'єр-міністра під час останнього перебування Талібану при владі.
Його заступником буде Абдул Гані Барадар, співзасновник групи та головний учасник переговорів щодо угоди про виведення американських військ. Міністр внутрішніх справ - Сіраджуддін Хаккані входить до списку розшуку ФБР з винагородою до 10 мільйонів доларів.
Обговорення складу кабінету міністрів затягнуло прийняття рішень, необхідних для управління країною. Банківська система Афганістану знаходиться в хаосі, його іноземні резерви заморожені, а фінансова допомога, яка колись забезпечувала три чверті урядового бюджету, була призупинена.
Те, що залишилося від країни, знаходиться в підвішеному стані, коли бюрократи з адміністрації поваленого президента Ашрафа Гані не можуть знайти спільну мову з новоприбулими «лідерами».
Новий виконуючий обов’язки мера Кабула Хамдулла Номані сидить у тій самій будівлі, виконуючи ту саму роботу, якою він займався 20 років тому, до того, як його адміністрацію вигнали з міста американські війська. Проте місто важко впізнати з того часу, коли Номані востаннє обіймав цю посаду.
Зараз він відповідає за близько 12 тисяч муніципальних працівників і контролює все - від утримання вулиць у чистоті до забезпечення запасами звірів у зоопарку.
«Раніше Кабул був схожий на село. Зараз він розвинений, і багато бізнесменів надають інвестиції. Це конкурент з містами сусідніх країн», - каже він.
У Номані багато ідей. Він хоче очистити місто, посадити дерева та видалити бетонні стіни, що забруднюють міський пейзаж. Але його працівникам не платили два місяці, і незрозуміло, звідки надійде зарплата. Його попередник на посаді мера Мохаммад Дауд Султанзой виконує обов’язки радника.
Приїзд тисяч талібів зібрав різних послідовників руху по всій столиці. В одному судовому комплексі новопризначений суддя від талібів пояснив, що його досвід включає кілька років роботи в тіньових судах. Ці таємні трибунали були ключем до низового успіху повстанців, оскільки вони виносили швидкі рішення, позбавлені затримок, які спостерігалися в урядових судах.
Керівник галузі охорони здоров’я Афганістану Вахід Маджру - єдиний міністр, який залишився на своїй посаді після падіння Кабула, продовжуючи керувати системою охорони здоров’я під час переходу.
Бійці Талібану метушаться біля будівлі міністерства, коли Маджру розбирається з потоком електронних листів у своєму офісі. Маджру занадто тактовний, щоб говорити про своїх нових начальників, відзначаючи лише те, що у них «дуже різний стиль управління».
Але він, очевидно, засмучений збитками, завданими призупиненням іноземної допомоги. За його словами, міжнародні донори заморозили внески, які фінансують тисячі лікарень. Він попереджає, що система розвалиться, якщо донори не стануть більш гнучкими. Персонал лікарень почав скаржитися на дефіцит їжі. Лікарні зачиняються через брак запасів та ліків.
За межами урядових міністерств вулиці тихіші, ніж зазвичай, і багато магазинів зачинені. Деякі жінки все ще ходять вулицями, іноді навіть з макіяжем, але їх набагато менше, ніж раніше.
Нестабільний стан справ у Кабулі є соціальною та політичною проблемою, оскільки мешканці намагаються орієнтуватися у незрозумілих нових правилах. За столами кафе в центрі Кабула місяць тому могло б сидіти багато молоді, яка обговорювала б стартапи, а не шаріат. Тепер кафе значною мірою безлюдні. Патруль у складі бійців Талібану вже відвідав власників.
Новий уряд - це перший крок для талібів, щоб впоратися з кризою в країні. Але такий список представників уряду із жорсткими поглядами навряд чи сподобається іноземним донорам, які могли б полегшити біль країни. Талібан захопив Афганістан, але тепер треба зберегти країну живою, резюмує видання.
15 серпня таліби увійшли до Кабула, і президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну. Перед цим протягом менш ніж двох тижнів «Талібан» узяв під контроль більшу частину провінцій Афганістану.
Таліби заарештували експрезидента Афганістану Хаміда Карзая, який вів з ними переговори про перехідний уряд, заборонили музику, і заборонили жінкам працювати і навіть з'являтися на вулицях без бурки і без супроводу чоловіка.
Центром опору талібам знову стала провінція Панджшер на півночі країни. Проте 4 вересня таліби захопили і цю провінцію.
Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні - в статтях Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?»і «Перемога «Талібану» в Афганістані: хто програв насправді», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.