Таліби та їхні прихильники розмахували чорно-білим прапором угруповання на вулицях Афганістану в понеділок, щоб відсвяткувати рік з того часу, як вони увійшли до столиці та взяли владу після приголомшливої серії перемог, пише Reuters.
За 12 місяців після хаотичного виведення американських військ, деякі афганці вітали покращення безпеки, але водночас довелось боротися з бідністю, посухою, недоїданням і згасаючою надією серед жінок на те, що вони все ж відіграватимуть якусь роль у майбутньому країни.
Деякі чоловіки стріляли в повітря в Кабулі, і кілька сотень людей, включаючи прихильників, бійців і офіційних осіб, зібралися на площі перед посольством США, щоб відзначити цей день. Вони тримали транспаранти з гаслом «Смерть Сполученим Штатам».
«Цей день є днем перемоги правди над брехнею і днем порятунку і свободи афганської нації», — йдеться в заяві речника Талібану Забіхуллах Муджахіда.
На церемонії, за участі міністрів уряду талібів, виконуючий обов’язки міністра закордонних справ Амір Хан Муттакі сказав, що угруповання хоче позитивних відносин зі світом.
«Ми хочемо хороших відносин з усіма країнами, ми не дозволимо використовувати територію Афганістану проти будь-кого».
“Країна фізично безпечніша, ніж коли жорсткий ісламістський рух боровся проти іноземних сил під проводом США та їхніх афганських союзників. Проте ця відносна безпека не може приховати масштаб виклику, з яким стикається Талібан, намагаючись вивести Афганістан на шлях економічного зростання та стабільності. Економіка відчуває величезний тиск, здебільшого через ізоляцію країни, оскільки іноземні уряди відмовляються визнавати її правителів”, – йдеться в матеріалі.
Допомога на розвиток, на яку так сильно покладалася країна, була скорочена, оскільки міжнародна спільнота вимагає, щоб Талібан поважав права афганців, особливо дівчат і жінок, чий доступ до роботи та освіти тепер знову обмежений.
Економічні негаразди Афганістану через міжнародну ізоляцію талібів та проблема бідності
Приблизно 25 мільйонів афганців нині живуть у злиднях - більше половини населення, такі дані ООН. Крім того, за оцінками цієї організації, до 900 000 робочих місць можуть бути втрачені цього року, оскільки економіка країни стикнеться з неабиякими труднощами.
Востаннє, коли таліби правили Афганістаном наприкінці 1990-х років, жінки не могли працювати, дівчатам було заборонено відвідувати школу, а суворі ісламські закони жорстоко дотримувалися, зокрема через публічні страти.
Громадянське суспільство та незалежні засоби масової інформації також скоротилися, багато їх членів покинули країну. Місія ООН в Афганістані заявила в нещодавньому огляді, що таліби обмежували прояви інакомислення, арештовуючи журналістів, активістів і протестувальників.
Нагадаємо, в січні цього року представники "Талібану" прибули до Європи для проведення переговорів із західними країнами.