Загострення ізраїльсько-палестинського конфлікту та подальші його наслідки стали жорстоким нагадуванням про те, що міжнародна спільнота занадто довго не звертала уваги на ознаки потенційної ескалації насильства. Більше десятиліття не було зроблено важливих кроків до миру, пише британська газета The Guardian.
«Угода століття»колишнього президента США Дональда Трампа також не допомогла врегулювати конфлікт. Зусилля, спрямовані на припинення вогню та пошук «стійкого спокою» не допомагають заживити глибоку рану.
Ця історія занедбаності, цементування несправедливості, що сягала часів війни в Палестині 1948 року, зробила новий вибух насильства фактично неминучим. Крім того, це зіграло на користь екстремістів з обох сторін, які шукають перемоги, а не миру. Все це загрожує майбутньому Ізраїлю та Палестини, а також загальній регіональній стабільності. Нещодавня ескалація насильства зробила перспективу стійкого врегулювання більш віддаленою, ніж будь-коли.
У кількох аспектах чергова ескалація конфлікту відкрила його нові, ще більш негативні аспекти. Ракетні атаки ХАМАСу з його опорного пункту в секторі Гази, спрямовані на Тель-Авів та інші міста, здивували та стривожили керівників Ізраїлю. Крім того, загострення насилля сіє ворожнечу між арабським та єврейським населенням у багатьох містах. Це загострення принесе глибоку шкоду в довгостроковій перспективі.
Але інші аспекти кризи вже давно знайомі. Як і в попередніх війнах між Ізраїлем та ХАМАСом, у 2009, 2012 та 2014 роках, головною жертвою було цивільне населення, зокрема, багато дітей. Обидві сторони конфлікту відчувають масштаби руйнування непропорційно. Як і в минулому, насильство посилює політичний розкол і поляризацію, що своєю чергою підживлює вплив екстремістів та заклики до ненависті.
Такий стан речей ірраціональний і абсолютно неприйнятний. Подібному циклу взаємного насилля та страждань не можна повторюватись у майбутньому. Євреї та араби, які живуть поруч, можуть і повинні рухатися до вирішення конфлікту. Однак для того, щоб це сталося, необхідна чесність. Не можна робити вигляд, що «палестинська проблема» зникне сама собою.
Політика ізраїльського прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньяху також була суперечливою. Його фактичне неприйняття рішення «двох держав», яке підтримує ООН, підтримка анексії палестинських земель на Західному березі та в Східному Єрусалимі, дискримінаційне ставлення до арабського населення та недавнє «очищення» поліцією мечеті Аль-Акса в Єрусалимі певною мірою спричинили поточну кризу.
Махмуд Аббас, який очолює Палестинську адміністрацію, також може бути не надто вдалим лідером для Палестини, особливо без нових виборів. Тим часом ХАМАС - агресивна організація, яка залежить від Катару та Ірану, ймовірно, готова використовувати власний народ як живий щит для просування своїх амбіцій.
Зрештою, питання релігії, етнічної приналежності, раси і навіть землі не є основною проблемою. Значну частину кризи становить політична поляризація та невдале керівництво. Щодня спільні надії на мир, безпеку та процвітання розбиваються під впливом політики та ідеологій, які надають пріоритет власним інтересам. А бездіяльність міжнародної спільноти лише сприяла загостренню історичного протистояння.
Обидві сторони потребують лідерів, які готові шукати шлях до миру, а не продовжувати війну. Перемир’я є необхідним першим кроком. Але припинення вогню не повинно стати сигналом до того, щоб увага світу знову відвернулася від цієї проблеми, як вже сталося в минулому. Припинення вогню має почати рішучий міжнародний дипломатичний рух до стабільності та стійкого довгострокового врегулювання конфлікту, резюмує видання.
Ситуація в регіоні загострилася на початку місяця: 11 травня з сектора Газа по території Ізраїлю випустили близько 150 ракет. У відповідь Ізраїльське командування повідомило про початок масштабної операції проти бойовиків «Хамас» і «Ісламського джихаду» в секторі Газа.
За тиждень в секторі Газа загинули 149 палестинців. Ізраїль повідомляє про 10 загиблих зі свого боку.
Про причини нової ескалації і тому, чи переросте вона в повноцінну війну, читайте в статті Олександра Хребта « Тисяча і один ракетний удар » в ZN.UA.