Про це на сторінках New York Times пише журналіст Роджер Коен, який визнає, що він сам і всі ті, кого лякає те, що світ скочується в бік політики насильства, навряд чи зможуть зупинити "епідемічне навіювання". Адже навіть публічне обурення і осуд "підживлюють" цей процес.
"Попередження про небезпеку – це лише зарозумілі схлипування тих, хто в підтримує декадентів, системи, яка от-от буде знищена. А сам момент – це відповідь. Лукавство тепер нова правда. Маневри значно важливіші, ніж суть. Світ розвертається навиворіт", - пише він.
На думку оглядача, світ стоїть на порозі кінця системи, яка виникла після 1945 року. Інтерлюдія до цього моменту була відносно мирною в історичних вимірах. Світ довгий час керувався правилами, щоб уникнути катастроф. Після Другої світової війни з'явилися організації, угоди, альянси і навіть союзи, такі як ЄС, покликані запобігти кровопролиттю.
Кінець такого світу почався в 2014 році, коли президент Росії Володимир Путін зміг окупувати Крим, порушивши територіальну цілісність України, що стало грубим порушенням статті 2 статуту ООН.
Однак сам факт порушення був не таким страшним, як брехня, яка його супроводжувала. Радянський Союз в 1931 року використовував гасло, що "два плюс два дорівнює п'ять". Путін як продукт СРСР теж вигадав свою брехню про те, що Захід оточив Росію, а також те, що нібито всі російські війська і зброя на Сході України - це лише "плід уяви всього світу".
Як пророкував Джордж Орвелл: "З тоталітарної точки зору, історія – це щось таке, що потрібно створити, а не вивчити". А тим часом на сцену вийшов товариш Путіна Дональд Трамп, який в якості прелюдії до 76 хвилинної брехні із позолоченого подіуму заявив, що "ніякої брехні не буде",
"Де ж була Лені Ріфеншталь, коли вона так була потрібна в Клівленді минулого тижня?" - йдеться в статті.
Але Трам не один такий. На думку автора, існує цілий глобальний тренд. Як писав Джон Ланкастер у The London Review of Books: "Не думаю, що в Британії були такі часи, коли так багато публічних людей витратили так багато часу, щоб гучно заявити про речі, які були від початку неправдою".
Успішні аргументи за вихід Британії з ЄС були абсолютною брехнею. Але "найбільш крикливий шарлатан" Борис Джонсон нещодавно став міністром закордонних справ.
Факти тепер стали химерним похміллям від часів раціонального дискурсу. Як зауважив Роджер Ейлс на Fox News, варто оцінити "трампістську реальність" перед падінням, яке стане "апофеозом пост-фактичного світу".
"Ми вже були в цій точці раніше. Фашизм був відповіддю на не функціональну демократію. Він запропонував віру в те, що сильна рука може виступити проти ворогів: внутрішніх і зовнішніх. Його валютою була брехня, а кульмінацією – криваве безумство. Він був засуджений тими, кого він проковтнув", - йдеться в статті.
На думку автора, повторення історії неминуче, оскільки Трамп наслідує Путіна. Тут варто знову пригадати Орвела: "Тоталітаризм вимагає, насправді, постійну зміну минулого, і його довготривале існування, напевне, вимагає зневіру у самому існуванні об'єктивної правди".
Тим часом, Жанна Нємцова на сторінках Politico писала, що Росія розраховує, що Трамп розв'яже їй руки в Україні і Сирії. Москву цікавить, чи республіканець дозволить їй розширити сферу впливу в Європі.
Раніше видання New York Times писало, що Трамп здається одержимим Путіним і Росією. Він оточив себе проросійськими політиками і не раз обіцяв, що "домовиться" з російським президентом. Тим часом, Трамп допустив, що США не будуть захищати союзників по НАТО від Росії. В цей же час, посол однієї з країн НАТО розповів, що в Балтії дуже багато людей непокояться через можливість президентства Трампа і те, "як це розв'яже руки Путіну".