Світ ризикує зіштовхнутися з новою пандемією — FT

Поділитися
Світ ризикує зіштовхнутися з новою пандемією — FT © www.aa.com.tr
Вчені попереджають: якщо люди не змінять власний спосіб життя, то можуть стати жертвами нових хвороб.

Сучасний світ ніяк не може приборкати пандемію COVID-19 і ще протягом довгого часу боротиметься з її наслідками, а поява нової непізнаної хвороби може повністю знищити людство, пише Financial Times.

Дійсно, вчені попереджають про те, що загроза нової пандемії має всі шанси стати реальною. Вважається, що група коронавірусів століттями «циркулює» поміж кажанів, але лише протягом останнього часу ці хвороби почали переходити від тварин до людей. Для прикладу, ВІЛ, вірус Ебола та вірус Зіка також перейшли до людей саме від тварин.

Вчені припускають, що причина цього полягає у двох тенденціях: швидкий процес глобалізації та занадто тісна взаємодія людини з природою. Це означає, що спалахи нових хвороб можуть виникати регулярно, якщо люди не переглянуть власний спосіб життя.

«Немає нічого дивного в тому, що світ став жертвою пандемії коронавірусу. Вже давно відомо, що причиною багатьох хвороб у людей є перенесення збудників інфекції від тварин», - каже професор Гарвардського університету Аарон Бернштейн. Професор також пояснив, що це стається внаслідок масштабної вирубки лісів та глобальної торгівлі дикими тваринами.

«Ми - невід’ємна частина природи, саме тому взаємодії не оминути. Але якщо люди зайдуть занадто далеко у цій взаємодії, в такому разі трагічних наслідків не уникнути», - додає Бернштейн.

«Споживацьке» ставлення людей до природи та масова вирубка лісів є найбільшим рушієм виникнення захворювань. Будівництво доріг, призначених для транспортування деревини, відкрило доступ до нових територій дикої природи, куди раніше не ступала нога людини.

Тварини, які раніше жили на цих територіях, були змушені шукати нові місця проживання, а це стало можливістю для поширення збудників інфекції між різними біологічними видами, включаючи людину.

Представник одного з американських товариств охорони дикої природи Джо Уолстон також вважає, що торгівля «продуктами дикої природи», такими як екзотичні тварини, хутро чи альтернативні ліки, значною мірою сприяє поширенню нових збудників інфекції.

«Раніше вже було багато випадків переходу збудників хвороб від тварин до людей, але між ними зазвичай був тривалий інтервал. Зараз частотність таких випадків зростає. Вона буде зростати й надалі, якщо люди не переглянуть свою взаємодію з дикою природою», - каже Уолстон.

Спочатку представники сфери охорони здоров'я Китаю думали, що причиною COVID-19 було м’ясо тварини на продовольчому ринку в Ухані. Нові дані свідчать про те, що вірус виник в іншому місці, але кількість людей, які захворіли після відвідування Уханя показує, що продовольчий ринок відіграв вирішальну роль у розповсюдженні хвороби, вважають експерти.

Досвід показує, що коронавіруси часто поширюються саме на території подібних ринків, тому, цілком закономірно, що ринок в Ухані став центром розповсюдження хвороби.

Тоді як вирубування лісів та торгівля «продуктами дикої природи» є причиною передачі інфекційних збудників від тварин до людей, глобалізація та велика кількість населення в містах здатні перетворити локальні спалахи хвороби на пандемію.

Ще п'ятдесят років тому COVID-19 не зміг би так швидко перейти з Уханя до решти світу. Мешканці міста Ухань тоді ще не мали ані засобів, ані можливості подорожувати. Аеропорт побудували в 1995 році, а міжнародні рейси стартували лише з 2000 року.

Оскільки зупинити процес глобалізації навряд чи можливо, вчені вважають, що в такому разі варто зосередити всі сили на розбудові інфраструктури охорони здоров'я та покращити систему моніторингу захворювань.

Якщо врахувати частоту виникнення нових захворювань та простежити за модифікаціями в екосистемах внаслідок кліматичних змін, можна припустити, що кількість хвороб лише зростатиме.

Вчені вважають, що хороша система моніторингу захворювань допоможе краще протидіяти спалахам тих чи інших хвороб, а за потреби, допоможе пришвидшити створення вакцин.

Професор Бернштейн закликав уряди країн сукупно витрачати 22 млрд доларів на рік для запобігання вирубці лісів та регулювання торгівлі дикими тваринами, також він рекомендує створити «бібліотеку вірусної генетики», щоб мати змогу швидко виявляти патогени та зупиняти їх поширення. Це потребуватиме значних витрат, але якщо поглянути на шкоду, заподіяну пандемією коронавірусу, то такі інвестиції точно будуть корисними, резюмує FT.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі