Сварка за Гібралтар: Британія погрожує подати до суду, а Іспанія шукає підтримки у Аргентини

Поділитися
Сварка за Гібралтар: Британія погрожує подати до суду, а Іспанія шукає підтримки у Аргентини Суперечка довкола Гібралтару загрожує обернутися масштабними міжнародними розглядами
Мадрид і Лондон близькі до відкритої конфронтації через Гібралтар. У Британії розглядають можливість подачі "безпрецедентного" позову до Євросуду, а іспанська влада хоче звернутися в ООН і шукає підтримки у Аргентини.

Новий виток трьохсотлітньої суперечки довкола Гібралтару між Іспанією і Великобританією розгорається з новою силою. Лондон пригрозив подати "безпрецедентний" позов в Європейський суд, а Мадрид - поставити питання на порядок денний у Радбезі ООН спільно з Аргентиною.

На Даунінг-стріт вважають, що Євросуд може змусити владу Іспанії перестати перешкоджати вільному переміщенню через кордон з Гібралтаром - британською заморською територією.

"Це буде безпрецедентним кроком, тому ми хочемо ретельно продумати рішення, перш ніж приймати його", - заявив представник британського прем'єра Девіда Кемерона.

За його словами, Кемерон був "дуже розчарований" тим, що Іспанія не скасувала у минулі вихідні перевірки, що стали причиною довгих автомобільних черг на кордоні.

Іспанія, що наполягає на тому, що подібні перевірки необхідні для боротьби з контрабандою, заявила у свою чергу, що не має наміру пом'якшувати контроль на кордоні.

І, зі свого боку, іспанський уряд розглядає можливість звернення з приводу цієї суперечки до Ради Безпеки ООН, де він сподівається заручитися підтримкою Буенос-Айреса, з яким у Лондона також є затяжна територіальна суперечка (з приводу Фолклендських островів).

Тим часом з'єднання бойових кораблів ВМФ Британії 12 серпня висунулося з своїх портів для чергового морського походу. Один з його учасників - фрегат "Вестмінстер" має намір зробити зупинку в Гібралтарі.

Незважаючи на те, що похід здійснюється в розпал дипломатичного спору, обидві країни описали захід як рутинний. Щонайменше один з британських кораблів зайде по дорозі в іспанський порт Рота.

Нагадаємо, чергова сварка між Лондоном і Мадридом почалася з рішення влади Гібралтару побудувати штучний риф у прибережних водах, який, за твердженням Іспанії, погубить рибальство в цьому районі.

Іспанська влада у відповідь посилила митний контроль, що породило довгі автомобільні черги і багатогодинні затримки на кордоні, і оголосила про намір ввести збір до 50 євро з кожної машини, що в'їжджає на британську територію або виїжджає з неї.

Як зазначають спостерігачі, в принципі, прикордонний контроль тут припустимий, оскільки ні Британія, ні Гібралтар не входять в Шенгенську угоду, учасники якої відмовилися від контролю на своїх внутрішніх кордонах. Однак будь-які перевірки, що сприймаються як надмірні, можуть бути визнані протизаконними.

Єврокомісія пообіцяла направити на кордон групу спостерігачів з метою вивчення ситуації, проте, як очікується, їх приїзд відбудеться не раніше вересня, а то і жовтня.

Гібралтар належить Великобританії з 1713 року (згідно з Утрехтським договором). Іспанія не визнає британську владу над цією скелею і вимагає повернення їй території розміром у 6,8 кв. кілометрів.

Хоча в Гібралтарі проживає всього близько 20 тисяч чоловік, він займає стратегічне положення на півдні Піренейського півострова. З його допомогою Лондон кілька століть контролював "ворота" із Середземного моря в Атлантичний океан (зараз там знаходиться військово-морська база НАТО). !zn

Читайте також:

Великобританія погрожує Іспанії ускладненням відносин через Гібралтар

Новітні підводні човни Іспанії виявилися дуже важкими: вони потонули відразу після спуску на воду

Фолкленди вирішили залишитися в складі Великобританії

Іспанія попередила Британію про посилення режиму щодо Гібралтару

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі