Нідерландський суд надав право оглянути уламки малазійського «Боїнга» адвокатам Олега Пулатова, відставного російського військового, одного із чотирьох обвинувачених у справі MH17. Це і ряд інших клопотань були задоволені колегією суддів у п'ятницю, 3 липня, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Адвокати обвинуваченого пояснили потребу оглянути уламки необхідністю перевірити як зібрану слідством інформацію, так і якісь «альтернативні версії» авіакатастрофи. Зокрема, вони хочуть упевнитися в характері ушкоджень і в тому, якими вражаючими елементами їх було завдано.
Уламки літака зберігаються на військовій базі в Нідерландах. Після огляду обраний адвокатами росіянина експерт має скласти доповідь, яку згодом вивчать представники прокуратури та нідерландські фахівці з військової авіації.
Також суд прийняв клопотання захисту обвинуваченого про допит якогось українського військовослужбовця ППО і фахівців російського концерну «Алмаз-Антей», які вже були викриті в спробі фальсифікації докази. Свідки захисту озвучуватимуть «альтернативні версії», що поширювалися російською пропагандою, і були спростовані слідством. Зокрема про те, що «Боїнг» було нібито збито не російським ЗРК «Бук», а українським бойовим літаком.
Також судді прийняли додатковий запит на розсекречення американських супутникових знімків, передає «Радіо Свобода».
У той же час, судді відхилили інші клопотання як необгрунтовані. Зокрема, про переклад російською мовою 40 тисяч сторінок матеріалів справи
Розгляд частини клопотань суд відклав до моменту, коли адвокати зможуть особисто зустрітися з Пулатовим і з'ясувати його позицію. Неявку обвинуваченого до суду захист пояснила тим, що на час карантину кордону ЄС і Росії закриті.
У слуханнях оголошено перерву до 31 серпня.
17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області було збито "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам - Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – 298 людей, включаючи 80 дітей. Літак був збитий ракетою ЗРК "Бук" 53-ї зенітної ракетної бригади ППО Збройних сил РФ, що дислокується в Курську.
У червні 2019 року JIT назвала імена чотирьох обвинувачених: це росіяни Сергій Дубинський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Крот"). Ще одним підозрюваним став колишній бойовик "ДНР" Володимир Цемах, якого Україна видала Росії в рамках обміну.
СБУ оголосила підозру фігурантам справи в скоєнні терористичного акту з людськими жертвами.
За п'ять років розслідування трагедії MH17 було встановлено точний час і маршрут переміщення зенітного ракетного комплексу "Бук" з РФ в Україну і назад, час і місце запуску ракети, якою збили авіалайнер, і дані понад 150 причетних до транспортування комплексу осіб.
Проте РФ досі заперечує свою причетність до злочину.
Суд у справі MH17 почався в нідерландському Схіпхол 9 березня. Чотирьох обвинувачених судитимуть заочно. Детальніше про процес в статті Володимира Кравченка "Заради справедливості" для ZN.UA.