Сполучені Штати та НАТО мають посилити співпрацю у відповідь на зростаючу активність Росії в Арктиці, вважає генсек Альянсу Йєнс Столтенберг. Водночас, нагадав він, Арктичний регіон представляє стратегічний інтерес для багатьох країн, не лише Росії.
«Москва відновлює радянські бази та розміщує там сучасну зброю, наприклад, гіперзвукові ракети. Китай також виявляє все більший інтерес до Арктики. Китай також виявляє все більший інтерес до Арктики», - наголосив він в інтерв'ю Welt.
Альянсу варто збільшити свою присутність у регіоні, вважає Столтенберг. Вашингтон також планує призначити спецредставника з Арктики, який займатиметься просуванням інтересів США та зміцненням відносин із союзниками в регіоні.
В Арктиці зосереджено 30% світових запасів газу, 13% – нафти, є великі запаси кольорових і коштовних металів, рідкісноземельних елементів. Оскільки середня температура в Арктиці підвищується у 2,5 разу швидше, ніж у середньому на планеті, збільшуються можливості видобутку цих ресурсів.
А швидке зменшення льодового покрову відкриває морські шляхи, що зв'язують Азію, Європу та Північну Америку значно коротшими морськими маршрутами, порівняно з тими, які використовуються нині.
Посилення присутності в Арктиці для Росії – геополітичний проєкт, який цілеспрямовано реалізується з початку 2000-х років. Росія претендує на те, щоб стати головною арктичною державою. Докладніше про мотиви та способи Кремля читайте у статті Олексія Іжака «Льодове побоїще».