Генсек НАТО Йенс Столтенберг звинуватив Москву у недотриманні "Основоположного акта НАТО-Росія", але в той же час заявив, що альянс не шукає конфронтації з Росією.
"Все, що ми робимо на сході, є відповіддю на поведінку Росії. В цьому не може бути ніяких сумнівів. Ніхто не говорив про таку військову присутність у східній частині альянсу, до того, як Росія незаконно анексувала Крим і з допомогою військової сили дестабілізувала ситуацію в Україні", - розповів Столтенберг в інтерв'ю німецькому виданню Süddeutsche Zeitung, опублікованому в понеділок, 20 червня.
Глава альянсу нагадав, що "Основоположний акт НАТО-Росія" передбачає повагу суверенітету і територіальної цілісності всіх держав, а Росія продемонструвала неповагу до територіальної цілісності Грузії і України, а, крім того, останнім часом істотно посилила свою військову присутність.
"Ми повинні реагувати на дії Росії, яка в три рази збільшила свої військові витрати, починаючи з 2000 року, веде себе агресивно і змінює усталені європейські кордони з допомогою військової сили", - пояснив Столтенберг, передає Deutsche Welle.
Він також нагадав про постійні військові маневри Росії і про агресивну риторику Москви, спрямовануї на залякування сусідів.
При цьому, стверджує генсек НАТО, альянс буде продовжувати прагнути до більш конструктивної співпраці з Москвою в рамках ради НАТО-Росія. За словами Столтенберга, досягнуто угоди про проведення нової подібної зустрічі, темою якої стане прозорість взаємовідносин та мінімізація ризиків. "Кілька місяців тому ми бачили знищення російського літака Туреччиною. Ми бачили небезпечну поведінку російських літаків над Балтійським морем, де вони надмірно зближувалися з американськими кораблями і літаками. Подібні інциденти небезпечні. Ми хочемо розробити механізми і канали зв'язку для припинення подібних інцидентів", - зазначив глава альянсу.
Столтенберг в черговий раз підкреслив, що НАТО не шукає конфронтації з Росією. "Холодна війна вже історія. І ми хочемо, щоб так було", - зазначив він.
Нагадаємо, раніше міністри оборони країн НАТО схвалили рішення додатково розмістити в країнах Балтії чотири батальйони, до складу яких увійдуть 4 тисячі осіб.