Стародавні майя приклеювали до зубів дорогоцінне каміння

Поділитися
Стародавні майя приклеювали до зубів дорогоцінне каміння © BBC Україна
Герметик, що використовується для утримання цих коштовностей на місці, міг мати терапевтичні властивості, які могли б запобігти інфекції.

Стародавні майя вважали, що їхнє дихання було зв'язком з божественним. Щоб очистити його, багато людей підпилювали, надрізали та полірували зуби, а деякі навіть прикрашали їх коштовним камінням, - пише Science.

Новий аналіз передбачає, що герметик, що використовується для утримання цих коштовностей на місці, мав терапевтичні властивості, які могли б запобігти інфекції.

У класичний період (від 200 до 900 р. н.е.) багато жителів рівнинних майя на території нинішньої Гватемали, Беліза та Мексики прикріплювали кольорові камені, такі як нефрит, бірюза та пірит, до передньої частини зубів. Стоматологи майя просвердлювали отвори в емалі та дентині, потім підганяли каміння та наносили герметик, зазвичай у рамках обряду вступу у доросле життя.

Цей стоматологічний клей виявився напрочуд міцним: більше половини таких модифікованих зубів з археологічних розкопок все ще мають неушкоджені кам'яні накладки.

Попередні аналізи клею виявили неорганічні матеріали, схожі на цемент, та гідроксіапатит, мінерал, отриманий із подрібнених зубів та кісток. Ці матеріали допомогли зміцнити суміш, але, ймовірно, не були достатньо липкими, щоб утримувати каміння на місці. Природа сполучного агента тривалий час залишалася загадкою.

Біохімік із Центру перспективних досліджень Національного політехнічного інституту в Мексиці Глорія Ернандес Боліо та її колеги проаналізували герметики у восьми зубах, знайдених у похованнях по всій імперії майя.

Дослідники виявили в герметиках 150 органічних молекул, характерних для рослинних смол, як вони повідомили минулого місяця Journal of Archaeological Science: Reports. У кожному зразку був сполучний компонент, такий як рослинна смола або камедь, які також використовувалися через їх водовідштовхувальні та клеючі властивості з давніх часів.

За словами Ернандес Боліо, суміші були добре продумані. "Кожен інгредієнт виконує певне завдання".

Більшість зразків включали соснову смолу, яка може боротися з бактеріями, що викликають карієс. У двох зубах були виявлені сліди склареоліду, з'єднання, виявленого в рослинах шавлії, що має антибактеріальні та протигрибкові властивості, яке в даний час використовується як фіксатор аромату в парфумерній промисловості.

Герметики з віддаленого зовнішнього регіону Копан, неподалік кордону сучасних Гондурасу і Гватемали, включали ефірні олії м'яти, компоненти якої потенційно мають протизапальну дію.

«Найважливішими для них були сполучні властивості», — каже Ернандес Боліо, чий дід належить до племені юкатек, яке є частиною цивілізації майя. За її словами, сьогоднішні майя все ще використовують ці рослини з лікувальною метою, тому й давні люди цілком могли знати про їхній вплив.

Дослідження, нарешті, вирішує давнє питання про те, як було прикріплено це каміння, каже Крістіна Вердуго, антрополог з Каліфорнійського університету в Санта-Круз. За її словами, стоматологи майя не тільки добре справлялися зі своєю роботою, але й знали, «як уникнути потенційних небажаних побічних ефектів», таких як інфекція чи інші проблеми після модифікації.

Але Джоел Айріш, стоматолог-антрополог із Ліверпульського університету Джона Мура, каже, що хотів би побачити більше доказів антисептичних та терапевтичних властивостей герметиків. «Це ключовий висновок, заснований на попередніх, хоч і переконливих дослідженнях».

Гігієна ротової порожнини була важлива для майя, каже співавтор Віра Тіслер, біоархеолог з Автономного університету Юкатана. Вона вказує на Джанааба Пакаля, царя майя Паленке, який помер у 612 році н. е. у віці 80 років майже з усіма своїми зубами і без ознак руйнування зубів, що залишилися, — данина видатним стоматологічним навичкам його народу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі