США впевнено заявляють, що Росія проводить заборонені ядерні випробування. Результатом може стати руйнування ще одного бар'єра, що перешкоджає повсюдній модернізації ядерних арсеналів. Наприкінці травня, виступаючи в Гудзонському інституті, очільник Розвідувального управління Міністерства оборони США Роберт Ешлі заявив, що ядерний арсенал Росії істотно збільшиться в найближчі 10 років і що, можливо, Росія не дотримується мораторію на ядерні випробування. Йдеться про вихід Росії за рамки нульової ядерної потужности, як це розуміють у США.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Олексій Їжак, завідувач відділом Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД). За його словами, за кілька днів The Wall Street Journal уточнив звинувачення - Росія може таємно проводити ядерні випробування дуже малої потужности на Новій Землі за Північним полярним колом.
"У середині червня Розвідувальне управління Міністерства оборони США виступило із заявою, що уряд США, включаючи Розвідувальне співтовариство, вважає, що Росія провела випробування ядерної зброї, яка спричинила вихід ядерної енергії (nuclear yield), - зазначає експерт. - Звинувачення з боку США прозвучали відразу після зустрічі в Празі заступниці держсекретаря США з питань контролю над озброєннями та міжнародної безпеки Андреа Томпсон із заступником міністра закордонних справ Росії Сєрґєєм Рябковим. Сторони вочевидь не домовилися".
За словами автора, можливі надкритичні гідродинамічні випробування. У них імплозії зазнає подільний ядерний матеріял, але в дуже малих кількостях. Відбувається вихід ядерної енергії, однак у "лабораторних" обсягах. Подібні випробування ефективні для тестування ланцюгових ядерних реакцій, що призводять до ядерного вибуху, але без вибуху у звичному розумінні. Міжнародна система моніторингу ОДВЗЯВ подібних випробувань не реєструє.
Детальніше про проблеми з контролем за ядерними випробуваннями читайте у статті Олексія Їжака "Невидимі ядерні випробування" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".