Про це на сторінках Financial Times пишуть Деметрі Севастопуло і Кетрін Хілл, нагадуючи, що Держсекретар США Джон Керрі визнав, що російська військова присутність в Сирії викликає питання. Але він сказав, що експерти в Пентагоні дійшли висновку, що все озброєння призначене "лише для захисту".
"Росіяни посилили авіаційні сили. І довгострокові плани про присутність Росії викликають питання. Але на цей момент є рішення наших військових і експертів, що рівень і тип озброєнь призначені в основному для оборони, яка необхідна для захисту сил на військово-повітряній базі, враховуючи активність в зоні конфлікту", - сказав Керрі.
Ці коментарі дуже близькі до того, як в Росії пояснюють відправку військ в регіон поблизу міста Латакія, де Москва будує військову базу. Тон Вашингтона змінився з вівторка, коли Керрі сказав, що російське озброєння в Сирії не дуже підходить для війни проти "Ісламської держави", хоча Москва запевняє, що саме для цього і розгортає свої сили.
А тим часом, поки США передумали розцінювати військову присутність Росії як агресивний крок, Керрі підкреслив, що в адміністрації Барака Обами немає "чіткого бачення щодо російських намірів" у Сирії.
Москва ж продовжує розбудовувати військову інфраструктуру в близькосхідній країні. Оборонна аналітична компанія IHS Jane's виявила ще два місця в Сирії, де росіяни очевидно збираються розгорнути війська. Знімки з супутника свідчать про те, що в цих місцях триває будівництво російських військових баз, а також арсеналів і військових комплексів на півночі від Латакії.
"В Сирії тепер доставлені чотири багатоцільових літаків Су-30СМ, 12 Су-25, які можуть завдавати удару по наземних цілях, шість штурмових гелікоптерів Ка-52", - повідомили в IHS Jane's, додаючи, що таке озброєння дозволяє Росії проводити успішні атаки поти опозиційних сил Сирії, які хочуть повалити режим союзника Кремля президента Башара Асада.
"Ми не можемо виключити можливість сутичок між російськими військами і силами сирійських повстанців, якщо армія Росії буде брати участь у боях. Це очевидний зв'язок", - сказав директор Центру аналізу конфліктів на Близькому Сході Інституту досліджень США і Канади при Російській академії наук Олександр Шумілін.
В цей же час, у Росії експерти також припускають, що цілі активності армії Росії стануть більш очевидними після виступу Путіна в Генеральній асамблеї ООН. Зокрема, подальші дії російських військ можуть залежати від того, як світова спільнота сприйме його слова і чи будуть якісь подальші переговори в кулуарах.
Раніше агентство AFP з посиланням на урядові джерела повідомляло, що Росія розмістила на сирійському аеродромі в провінції Латакія 28 бойових літаків. За даними "Ъ", до 2017 року Росія надасть Сирії ще 12 винищувачів. Крім того, на поточний момент в сирійському порту Тартусі знаходиться понад 1700 російських військових.
Як повідомляли ЗМІ, Росія активізувала військову підтримку Сирії з серпня 2015 року, зокрема, збільшила кількість поставок повітряними і морськими шляхами військової допомоги для підтримки режиму Башара Асада.
За інформацією видання Newsweek, допомога Асаду не обмежувалася такими поставками, а Росія воює в Сирії на боці армії Асада. Джерела видання повідомили, що РФ розгорнула дві військові бази в Сирії: одну на узбережжі, а друга – всередині країни.
У свою чергу, президент РФ Володимир Путін підкреслив надання "досить серйозної підтримки" Асаду і зазначив, що говорити про участь Росії у військових операціях проти бойовиків ІДІЛ на даний момент передчасно.
Втім, пам'ятаючи його брехню про неприсутність російських військових у Криму і на Донбасі, до подібних заяв слід ставитися скептично, пише Василь Короткий у статті для DT.UA Куди везе "Сирійський експрес"?