Державний секретар США Майк Помпео в четвер, 20 серпня, офіційно повідомив Рада Безпеки ООН про те, що Сполучені Штати ініціюють відновлення санкцій ООН проти Ірану, передає AP.
У посланні, яке очільник американського Держдепартаменту передав представнику Індонезії Діану Джані, який головує в ООН, йдеться, що Тегеран не виконує більшість умов ядерної угоди.
У Ради Безпеки ООН є 30 днів на те, щоб прийняти резолюцію про відновлення санкцій. В іншому випадку США накладуть вето на будь-яку спробу продовжити зняття санкцій.
Раніше Рада безпеки ООН не прийняла резолюцію США щодо продовження збройового ембарго проти Ірану. За резолюцію проголосували дві країни, проти також дві країни, ще 11 країн утрималися.
6 січня влада Ірану оголосила про п'ятий, остаточний крок відходу від ядерної угоди. СВПД був підписаний Іраном і шістьма іншими учасниками угоди в 2015 році, однак в 2018 році президент США Дональд Трамп оголосив про вихід з угоди та відновлення жорстких економічних санкцій проти Ірану. У зв'язку з цим Тегеран почав поетапне скорочення своїх зобов'язань за СВПД.
Сприяло цьому й загострення на Близькому Сході. У ніч на 3 січня американські війська завдали авіаудар по аеропорту Багдада, в результаті якого загинув командувач спецпідрозділом "Кудс" Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) Ірану Касем Сулеймані. Ця атака стала відповіддю на напад підтримуваних Іраном шиїтських збройних угруповань на посольство США в Іраку.
Верховний лідер Ірану аятолла Хаменеї пообіцяв помститися Сполученим Штатам Америки за вбивство Сулеймані. Своєю чергою президент США Дональд Трамп натякнув владі Ірану можливість проведення переговорів.
Лідери держав Європейського Союзу висловилися за збереження ядерної угоди з Іраном. Президент Ірану Хасанн Рухані висунув вимогу скасування американських санкцій для цього.
Детальніше про американо-іранські відносини читайте в матеріалі Олексія Їжака "Іранська ядерна угода Трампа".