США запідозрили Росію у розробці ракет, заборонених двостороннім договором

Поділитися
США запідозрили Росію у розробці ракет, заборонених двостороннім договором Адміністрація Барака Обами і Конгрес США підозрюють Росію в порушенні Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД), що діє з 1 червня 1988 року
Відповідно до безстрокового Договору РСМД сторони зобов'язалися не виробляти, не випробовувати й не розгортати балістичні і крилаті ракети наземного базування дальністю дії від 500 до 5500 кілометрів.

Адміністрація Барака Обами і Конгрес США підозрюють Росію у порушенні Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД), що діє з 1 червня 1988 року. Як повідомило вашингтонське мережеве видання The Daily Beast, американські урядові експерти вважають, що під виглядом створення міжконтинентальних балістичних ракет російські фахівці ведуть розробку ракет середньої дальності, які заборонено угодою, підписаною понад 25 років тому у Білому домі Рональдом Рейганом і Михайлом Горбачовим.

Відповідно до безстрокового Договору РСМД сторони зобов'язалися не виробляти, не випробовувати й не розгортати балістичні і крилаті ракети наземного базування дальністю дії від 500 до 5500 кілометрів, нагадує ИТАР-ТАСС.

За словами американських офіційних осіб, на яких посилається The Daily Beast, занепокоєння порушеннями домовленості з боку Росії виникло у адміністрації США ще минулого року. Тоді представники Держдепартаменту і Пентагону поділилися своїми тривогами з Конгресом. Надсекретний брифінг для законодавців провели в.о. заступника держсекретаря з контролю за озброєннями і міжнародної безпеки Роуз Готтемюллер і помічник міністра оборони з глобальних стратегічним справ Мадлен Крідон.

На брифінгу був присутній Джон Керрі, що очолював тоді сенатський комітет з закордонних справ, а нині глава Держдепу. Свого часу він доклав чимало особистих зусиль для ратифікації Сенатом іншої важливої російсько-американської угоди - Договору про СНО від 2010 року, так що він досить жорстко відреагував на інформацію про можливі порушення Москвою Договору РСМД, пише The Daily Beast.

Тим не менш, ані раніше, ані зараз Держдеп публічно не висловлювався з цього приводу, вважаючи за краще обговорювати суперечні питання з РФ за дипломатичними каналами. Тому про характер можливих порушень точно нічого не відомо, визнає видання, якому у зовнішньополітичному відомстві США відмовилися підтвердити або спростувати такі відомості.

У той же час республіканська опозиція у Конгресі надсилала листи з цього приводу до Білого дому, а нещодавно підготувала поправку до законопроекту про військові витрати на 2014 фінансовий рік, згідно з якою адміністрація Обами повинна буде підготувати для Конгресу доповідь про дотримання Росією своїх зобов'язань за Договором РСМД.

Документ буде складено на основі даних, отриманих Сполученими Штатами не тільки від своїх розвідувальних служб, але і в результаті обміну інформацією з союзниками з НАТО. Головний автор поправки сенатор Джеймс Ріш (республіканець, від штату Айдахо) вже кілька місяців перебуває розлютований у зв'язку з підходом адміністрації до проблеми порушення Росією Договору про РСМД, зазначається в статті.

Російська сторона заперечує, що договір нею порушено, але в той же час подає сигнали, що може вийти з нього, відзначає автор матеріалу. Він цитує главу кремлівської адміністрації Сергія Іванова, який у червні цього року заявив в телеінтерв'ю, що цей договір суперечний і завжди так тривати не може.

"Спуперечне (рішення), м'яко кажучи, тому що я, чесно кажучи, раніше не розумів і зараз не розумію тим більше, навіщо це було зроблено, - передавало тоді слова Іванова РІА "Новости". - Американцям цей клас зброї не потрібен взагалі, не потрібен був ні раніше, ні зараз. Тому що за допомогою такої зброї вони теоретично можуть воювати тільки з Мексикою або Канадою, тому що радіус дії до Європи не дістане".

"Чому всім, кому завгодно, можна мати цей клас зброї, а нам і США - не можна? Виникає закономірне питання, з одного боку, ми підписали угоду радянсько-американську. Ми виконуємо, але завжди так тривати не може", - сказав він.

Тоді ж, у червні, газета The Washington Times з посиланням на розвідку США повідомила, що Росія грубо порушує Договір РСМД, створюючи нову ракету "Ярс-М" (РС-26), дальність якої становить близько 5500 кілометрів. Москва відкинула всі звинувачення.

Як зазначає ИТАР-ТАСС, російські експерти і самі раніше висловлювали серйозні сумніви щодо дотримання американцями Договору РСМД. У спеціалізованих російських виданнях з'являлися публікації про те, що Пентагон створює для випробувань в якості мішеней у програмі ПРО балістичні ракети середньої дальності, які заборонено цим документом. Ці дані відображені у доповіді МЗС, складеній ще влітку 2010 року.

Експерти у Росії відгукнулися на публікацію The Daily Beast, заявивши, що претензії США безпідставні. Це нагнітання ситуації, вважає президент Академії геополітичних проблем, екс-начальник головного управління міжнародного військового співробітництва Міноборони РФ, генерал-полковник Леонід Івашов. "Це пов'язано, я вважаю, з модернізацією Воткінського заводу, де виробляли у нас ракети середньої дальності, тому, мабуть, підозрюють, що ми будемо їх відновлювати. Поки що таких планів у Росії немає, тому це просто спроба натиснути на Росію", - заявив він РІА "Новости".

Головний редактор журналу "Національна оборона" Ігор Коротченко заявив, що Росія виконує всі домовленості. "Подібних договорів Росія дотримується з особливою ретельністю. Всі ті роботи, які ведуть щодо розробки нових типів міжконтинентальних балістичних ракет, знаходяться в рамках форматів міжнародних договорів, які ми підписали і яких дотримуємося", - запевнив він.

За його словами, спроби США "підтягнути" МБР нових класів під ракети середньої і малої дальності пов'язані з неправильним трактуванням інформації, яку американці отримують за допомогою національних засобів технічного контролю.

"Про вихід з РСМД мови не йде, відповідно, ми не порушуємо основне положення цього документа. Все це з серії недобросовісних претензій", - додав Коротченко. !zn

Читайте також:

Іран не має наміру відмовлятися від ядерних технологій

Саудівська Аравія може отримати ядерну зброю раніше, ніж Іран

Експерти занепокоїлися планами модернізації ядерних арсеналів США

Росія продала США уран з 20 тисяч ядерних боєголовок

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі