США вважають вето Росії загрозою для Радбезу ООН – The Guardian

Поділитися
США вважають вето Росії загрозою для Радбезу ООН – The Guardian США бачать загрозу в праві вето Росії. Ілюстрація © сайт ООН
Франція пропонує обмежити право вето постійних членів Ради Безпеки, але Росія опирається.

Те, як 3 часто і широко використовує своє право вето в Раді Безпеки ООН, ставить під загрозу легітимність міжнародного органу. Про це застерігають в США, додаючи, що країни можуть втратити довіру до Радбезу і почати діяти самотужки чи через інші організації.

Про це повідомляє The Guardian, нагадуючи, що головний міжнародний орган безпеки переживає серйозну кризу через неспроможність прийняти потрібні рішення щодо війн в Сирії і Україні.

Росія чотири рази за допомогою свого права вето блокувала резолюції Ради Безпеки щодо Сирії, захищаючи свого союзника президента Башара Асада. Крім того, Москва перешкоджала міжнародним діям щодо війни в Україні, оскільки сама розв'язала цей конфлікт, окупувавши Крим і відправивши таємно бойовиків зі зброєю в Донбас.

"Цей всесвіт живе за законами Дарвіна. Якщо якийсь орган виявляється не функціональним, люди йдуть кудись далі. А так буде продовжуватися і не лише у випадку Сирії і України, тоді з'являється ризик для статусу Ради Безпеки, довіри до нього і його функції міжнародного арбітра у питаннях безпеки, до якого потрібно звертатися", - сказала постійний представник США в ООН Саманта Пауер.

У свою чергу, Франція пропонує ввести механізм блокування вето, якщо йдеться про геноцид чи масові звірства. Ця ідея здобула підтримку серед багатьох постійних членів Радбезу ООН. В цей же час, російська сторона наполягає на тому, що право вето дозволяє Раді Безпеки не втручатися у "внутрішні перевороти" в країнах. Тому його треба залишити.

Нещодавно стало відомо, що за позбавлення Росії права вето в ООН виступили вже 67 країн. Україна на Генасамблеї ООН підніме питання про позбавлення Росії права вето в Раді Безпеки, раніше заявив президент Петро Порошенко. За його словами, цей крок не тільки зробить механізми Радбезу ООН більш ефективними, він поверне цим механізмам ефективність, оскільки зараз Радбез просто блокується і не в змозі виконувати свою роль.

Одне з останніх "гучних" застосувань права вето Росією сталося наприкінці липня. Росія заблокувала резолюцію про міжнародний трибунал для збитого "Боїнгу", ставши єдиною країною, яка проголосувала проти. Ще три країни (Китай, Венесуела і Ангола) утрималися.

Втім, таке рішення було передбачуваним, тому постпред України перед цим заявляв, що трибунал по "Боїнгу" буде створено навіть при накладенні вето РФ. Інші держави, які підтримали ідею трибуналу, висловили глибоке розчарування таким рішенням Росії, а деякі країни різко засудили спроби Росії "сховатися" за правом вето.

Як писав Володимир Кравченко у статті для DT.UA Росія не уникне трибуналу по MH17, навіть якщо накладе вето в Радбезі ООН. Автор нагадує, що історія різних міжнародних судових інстанцій демонструє: крім класичних трибуналів по колишній Югославії та Руанді були ще і "гібридні" трибунали, створені на основі угод ООН і конкретної держави.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі