За скасування права вето в Раді Безпеки ООН виступають 67 країн. Вето не буде застосовуватися "у випадках, коли конфлікти набувають особливої жорсткості", повідомив офіційний представник України в ООН Юрій Сергєєв.
"67 країн вже підтримали ініціативу утримання від права вето в Раді Безпеки ООН, щоб припинити зловживання право вето Росією", - написав Сергєєв на своїй сторінці в Twitter.
67 states supported #restraintheveto initiative to save the #UNSC authority and stop abuse of veto right by #Russia pic.twitter.com/klldab1DXC
- Yuriy Sergeyev (@Yuriy_Sergeyev) 16 сентября 2015
Україна на Генасамблеї ООН підніме питання про позбавлення Росії права вето в Раді Безпеки, раніше заявив президент Петро Порошенко. За його словами, цей крок не тільки зробить механізми Радбезу ООН більш ефективними, він поверне цим механізмам ефективність, оскільки зараз Радбез просто блокується і не в змозі виконувати свою роль.
Одне з останніх "гучних" застосувань права вето Росією сталося наприкінці липня. Росія заблокувала резолюцію про міжнародний трибунал для збитого "Боїнгу", ставши єдиною країною, яка проголосувала проти. Ще три країни (Китай, Венесуела і Ангола) утрималися.
Втім, таке рішення було передбачуваним, тому постпред України перед цим заявляв, що трибунал по "Боїнгу" буде створено навіть при накладенні вето РФ. Інші держави, які підтримали ідею трибуналу, висловили глибоке розчарування таким рішенням Росії, а деякі країни різко засудили спроби Росії "сховатися" за правом вето.
Як писав Володимир Кравченко у статті для DT.UA Росія не уникне трибуналу по MH17, навіть якщо накладе вето в Радбезі ООН. Автор нагадує, що історія різних міжнародних судових інстанцій демонструє: крім класичних трибуналів по колишній Югославії та Руанді були ще і "гібридні" трибунали, створені на основі угод ООН і конкретної держави.