Сполучені Штати і Швеція у вівторок, 5 грудня, підписали угоду про оборонне співробітництво, в той час як північна країна зміцнює військові альянси в очікуванні вступу до НАТО. Про це повідомляє Reuters.
"Швеція є сильним, дієздатним партнером у сфері оборони, який відстоює цінності НАТО і буде й надалі зміцнювати Альянс після завершення свого вступу до НАТО. Членство Швеції зміцнить нашу колективну оборону і посилить здатність реагувати на виклики безпеці в євроатлантичному регіоні", - йдеться в заяві Державного департаменту США.
Міністр оборони Швеції Пал Йонсон сподівається, що вступ відбудеться "якнайшвидше", але він не дав жодних прогнозів щодо того, коли Туреччина й Угорщина - єдині країни НАТО, які ще не дали "зелене світло" на приєднання Стокгольма, ратифікують його заявку.
Швеція та сусідня Фінляндія вирішили відмовитися від своєї багаторічної політики позаблоковості і подати заявку на членство в НАТО після повномасштабного вторгнення Росії в Україну минулого року. Фінляндія приєдналася до Альянсу у квітні. Для вступу країни всі члени НАТО повинні схвалити її заявку.
Туреччина відкладала ратифікацію заявки Швеції більше року, звинувачуючи країну в тому, що вона недостатньо серйозно ставиться до проблем безпеки, в тому числі до боротьби з курдськими та іншими групами, яких Анкара вважає загрозою.
Помітний прорив стався на саміті НАТО в липні, коли Ердоган заявив, що подасть законопроект про ратифікацію заявки Швеції до парламенту, але дебати з цього питання в комітеті із закордонних справ були відкладені минулого місяця без ухвалення рішення.
Угорщина завжди, здавалося, наслідувала приклад Туреччини, коли йшлося про розширення НАТО. Після затримок із ратифікацією заявки Фінляндії на вступ парламент Угорщини швидко проголосував за прийняття країни у березні, одразу після того, як Ердоган повідомив, що його уряд рухатиметься вперед у питанні ратифікації.
Деякі опозиційні політики в Угорщині, які виступають за схвалення заявки Швеції, вважають, що партія прем'єра країни Віктора Орбана слідує графіку Анкари і діятиме тоді, як тільки стане зрозуміло, що голосування в турецькому парламенті неминуче.
Вже майже немає сумнівів у тому, що турецький парламент зрештою ратифікує протокол про вступ Швеції до НАТО. Схоже, що формальні претензії до Швеції були лише частиною ширшого кола питань, у яких президент Реджеп Ердоган сподівався знайти порозуміння із західними партнерами. Наскільки можна судити, його тактика значною мірою себе виправдала. Чому? Дізнайтеся про це зі статті В’ячеслава Ліхачова “Швеція в НАТО? Чому вдався шантаж Ердогана”.