США не контролюють ядерну програму Ірану — The Washington Post

Поділитися
США не контролюють ядерну програму Ірану — The Washington Post © Depositphotos/dragancfm
Світу, ймовірно, доведеться пристосовуватися до чергового автократичного режиму, який володіє ядерною зброєю.

Рішення колишнього президента США Дональда Трампа в 2018 році вийти з ядерної угоди з Іраном, можливо, було найбільш катастрофічним прорахунком американської зовнішньої політики з моменту вторгнення в Ірак у 2003 році, пише The Washington Post.

Відповідно до ядерної угоди 2015 року, Іран позбувся 97 відсотків свого ядерного палива і обмежив збагачення урану до 3,67 відсотка. Час наближення Ірану до виробництва достатньої кількості матеріалу для виготовлення ядерної бомби оцінювався в більш ніж рік.

Вихід Трампа з угоди дозволив Тегерану відновити свою ядерну програму. Минулого року Міжнародне агентство з атомної енергії повідомило, що Іран в 12 разів перевищив дозволений за угодою рівень збагачення урану.

Час наближення Тегерану до створення ядерної бомби значно скоротився. Звісно, виготовлення боєголовок, необхідних для ядерної зброї, потребує часу, але Іран зараз набагато ближче до цієї мети, ніж був у 2018 році.

Навіть колишні чиновники служби безпеки Ізраїлю, більшість із яких виступали проти ядерної угоди колишнього президента США Барака Обами, тепер визнають, що вихід з неї приніс негативні наслідки.

«Дивлячись на політику щодо Ірану за останнє десятиліття, головною помилкою став вихід адміністрації США з ядерної угоди», - заявив колишній міністр оборони Ізраїлю Моше Яалон.

Колишній директор Моссаду Тамір Пардо назвав вихід США з ядерної угоди «трагедією». Генерал у відставці Ісаак Бен Ізраель назвав «зусилля колишнього ізраїльського прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньяху переконати адміністрацію Трампа вийти з ядерної угоди найгіршою стратегічною помилкою в історії Ізраїлю».

Адміністрація президента США Джо Байдена намагалася відновити ядерну угоду. У Відні тривають переговори.

Але новий президент Ірану Ібрагім Райсі не виявив особливого інтересу до компромісу. Цього місяця держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що «Іран зараз, здається, не серйозно ставиться до того, що необхідно зробити, аби повернутися до угоди».

Це означає, що Сполучені Штати та Ізраїль, можливо, наближаються до рішення, якого вони довго боялися: почати атаку проти Ірану чи дозволити Тегерану отримати власну ядерну бомбу.

У минулому можна було б припустити, що атака на Іран — відносно дієвий варіант, але зараз все змінилося.

Нація з населенням 85 мільйонів людей — Іран зараз більший і набагато сильніший за супротивників, яких Америка не могла перемогти в Іраку та Афганістані. І його ядерна програма є набагато потужнішою, ніж була, для прикладу, в Іраку чи Сирії, коли Ізраїль атакував потенційні ядерні об’єкти в цих країнах у 1981 та 2007 роках.

Іранська ядерна програма розкидана по десятках прихованих об’єктів, усі вони захищені складною системою протиповітряної оборони. Для прикладу, Фордовський завод зі збагачення палива «захований» глибоко під землею. Для знищення заводу, якщо це взагалі можливо, знадобиться спеціальна зброя. Ізраїль не має ні відповідної бомби, ні бомбардувальника необхідного для її скидання.

Сполучені Штати могли б, звичайно, надати Ізраїлю ці боєприпаси, або вони могли б самі почати атаку на іранські об’єкти. Але навіть успішні удари лише затримають ядерну програму Ірану, але не зупинять її. Можна ліквідувати ядерні об’єкти, але не отриманий «ядерний досвід».

Більше того, існує реальний ризик, що будь-який напад може спровокувати більш масштабну війну на Близькому Сході. Іран, ймовірно, помститься військам США в регіоні та американським союзникам.

Наприклад, «Хезболла» може націлити на Ізраїль понад 100 тисяч ракет, яких достатньо, щоб зруйнувати його протиракетну оборону. Є вагома причина, чому жоден ізраїльський чи американський лідер не хотів розпочинати масштабну атаку проти Ірану. Війна з Тегераном може стати початком серйознішого протистояння.

Допустити Іран до отримання ядерної зброї, якщо це виявиться неминучим, з одного боку, може стати менш небезпечним варіантом. Іранський режим використовував терористів-смертників у минулому, але сам по собі він не є самогубцем. Його лідери знають, що Ізраїль має великий ядерний арсенал, включаючи ядерні ракети, які розгорнуті на підводних човнах і можуть пережити будь-який напад на Ізраїль.

Сполучені Штати могли б ще більше стримувати Іран, поширивши свою «ядерну парасольку» не лише на Ізраїль, а й на Саудівську Аравію, Туреччину та інші сусідні держави. Ядерна зброя дозволить Ірану запобігти вторгненню США, яке все одно навряд чи відбудеться, але вона не зробить нічого, щоб захистити режим від найбільшої небезпеки, яка йому загрожує: повстання власного народу.

Адміністрація Байдена повинна продовжувати намагатися мирним шляхом зупинити іранську ядерну програму, але це може виявитися неможливим через катастрофічне рішення Трампа вийти з угоди. А якщо ці зусилля не принесуть результатів? Світ вже жив із ядерною бомбою в руках інших автократичних режимів, таких як Росія чи Північна Корея. Цілком ймовірно, що скоро доведеться змиритися і з ядерним Іраном, резюмує видання.

Раніше Іран відмовився від будь-яких компромісів, яких вдалося досягти під час попередніх переговорів щодо відновлення ядерної угоди 2015 року.

Міністри оборони США та Ізраїлю Ллойд Остін та Бені Ганц зустрілися у Вашингтоні, де обговорили іранську ядерну проблему. Ллойд Остін пообіцяв, що його країна спрямує всі зусилля на те, щоб Іран не зміг створити ядерну зброю.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі