Адміністрація Трампа зробила перший крок до налагодження відносин з Саудівською Аравією після жорстокого вбивства журналіста Джамаля Хашоггі. Білий дім закликав припинити бойові дії в Ємені, де саудити, за підтримки США, ведуть вбивчу, але неефективну військову кампанію, яка стала причиною найгіршої гуманітарної кризи у світі, пише The Washington Post.
Саудівська інтервенція була першою з серії безрозсудних авантюр наслідного принца Мухаммеда ібн Салмана Аль Сауда, що завдали шкоди інтересам США. Її кульмінацією стало вбивство журналіста Джамаля Хашоггі, яке відбулося 2 жовтня. Ємен - це місце, де потрібне термінове втручання США, щоб стримати заподіяний наслідним принцом збиток.
Коли в 2015 році Саудівська Аравія почала кампанію, Мухаммед ібн Салман впевнено стверджував, що хусити, які захопили столицю Ємену, будуть швидко розгромлені. Через три роки ця мета ще не досягнута, але, за даними ООН, більше 160 тисяч мирних жителів були вбиті або поранені, в основному в результаті авіаударів саудівців і їх союзників, які вразили школи, лікарні і продовольчі ринки. Минулого тижня глава гуманітарної місії ООН заявив, що половина населення Ємену, тобто 14 мільйонів людей з 28 мільйонів, перебувають на межі голоду, і більше 1 мільйона осіб були інфіковані холерою, що є найбільшим спалахом цієї хвороби в сучасній історії.
До цього тижня адміністрація Трампа надавала риторичну підтримку миротворчій місії, продовжуючи надавати допомогу військово-повітряним силам Саудівської Аравії. В результаті авіаудару США, який потрапив у шкільний автобус, було вбито 40 дітей. Тепер, коли настрої в Конгресі прагнуть до відмови від підтримки військової кампанії, адміністрація видала план деескалації конфлікту. В заяві держсекретаря США Майка Помпео йдеться, що спочатку хусити повинні припинити ракетні і безпілотні атаки проти Саудівської Аравії і "згодом повітряні удари Саудівської Аравії повинні також припинитися у всіх населених районах". Помпео і міністр оборони Джеймс Меттіс заявили, що переговори в ООН повинні початися до кінця листопада і бути сфокусовані на заходах щодо зміцнення довіри, включаючи демілітаризацію кордону і розміщення важкої зброї під міжнародним спостереженням.
Ця пропозиція видається сформульованою на користь саудівців, але урядовці кажуть, що для цього є певні причини. Хусити, які відмовилися відвідувати переговори ООН у вересні, все ще контролюють столицю, Сану і порт Ходейда, і можуть розцінити припинення вогню як перемогу, а не перепочинок. Американські чиновники прагнуть спонукати підтримуваних Іраном повстанців зробити кроки, які продемонструють їх серйозність до встановлення миру.
Саудівці також стверджують, що вони відкриті для мирних переговорів. Але їх маневри в Ємені страшенно схожі на ситуацію зі справою Хашоггі. Після бомбардування автобуса чиновники Саудівської Аравії спочатку назвали це нападом на законну мету, потім говорили, що це був нещасний випадок, пізніше, по мірі того, як обурення міжнародної спільноти росло, визначили удар як шахрайську операцію і пообіцяли розслідувати і покарати винних. Якщо адміністрація Трампа серйозно ставиться до припинення цієї катастрофічної війни, їй доведеться знайти спосіб протистояти брехливості, а також жорстокості режиму Мухаммеда ібн Салмана Аль Сауда.
Збройний конфлікт в Ємені триває з березня 2014 року. Війська єменського президента Абда Раббо Мансура Хаді протистоять повстанцям-хуситам, яким, згідно з твердженнями ряду країн, допомагає Іран. Арабська коаліція, сформована в 2015 році під керівництвом Саудівської Аравії, підтримує урядові сили.
У листопаді 2017 року почалися жорстокі сутички між прихильниками екс-президента Ємену Салеха і повстанцями-хуситами, які раніше боролися з силами Хаді і коаліції. Це сталося після того, як сили Салеха виступили проти хуситов. 6 грудня було повідомлено про загибель Салеха, вбитого хуситами.
Країна знаходиться на межі найстрашніого голоду в світі. За даними ООН, в Ємені 20 млн людей потребують гуманітарної допомоги, з них 14 млн перебувають на межі голоду.