Конфлікт, який Росія розв'язала в Україні в 2014 році, був частково заморожений впродовж двох років. Але 29 січня він знову спалахнув з новою силою.
Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що через три дні, 1 лютого, тіла семи загиблих військових привезли в Київ. Майдан Незалежності, на якому пройшла революція 2014 року, знову був заповнений людьми. Соціальні мережі рясніли повідомленнями про підтримку солдатів і закликами зібрати допомогу постраждалим. Крім того, користувачі поширювали відео, на яких російські "Гради" вели вогонь. Українські солдати на передовій отримували повідомлення з російського боку: "Ви лише м'ясо для ваших командирів". Після того унші позиції Збройних сил України були атаковані. Кількість втрат зростає.
Не залежно від того, хто насправді почав загострення війни, жертвами стали 16 тисяч мирних меншканців Авдіївки, які впродовж кількох днів лишилися без електрики і тепла при 20 градусах морозу. Спалах насильства підкреслив труднощі у процесі виконання Мінських угод, які обидві сторони інтерпретують по-своєму.
Для Києва і його західних союзників вони здаються шляхом для відновлення українського контролю над захопленими російськими силами територіями і кордоном з Росією. Москва ж вважає угоди способом закріпити свою владу на захоплених територіях, зберегти відкритий кордон і створення проросійської автономії в складі України, який би дозволив впливати на майбутнє сусідньої країни.
З позиції України, спалах насильства - це попередження для американських і європейських союзників, які починають говорити про скасування санкцій проти Росії.
"Хто посміє говорити про скасування санкцій в таких умовах?" - сказав президент Петро Порошенко під час візиту в Німеччину.
Багато експертів з питань Росії вважають, що Путін намагається посилити війну, щоб перевірити нового американського президента. Трамп пообіцяв кращі відносини з Москвою. Путін, вірогідно, випробовує його готовність закрити очі на російські дії в Україні. Російський уряд стверджує, що під час телефонної розмови президенти обговорювали війну на Сході України.
В минулому Білий дім і Держдепартамент швидко реагував на випадки серйозної ескалації в Донбасі, засуджуючи російську агресію і підтримуюючи територіальну цілісність України. Цього разу Держдепартаменту знадобилося два дні, щоб сказати, що він "глибоко стурбований" насильством, при цьому він навіть не згадав про роль Росії. І це помітили у Москві.
Кремль також зауважив, що Америка не відреагувала на новини про те, що опозиціонера Олексія Навального знову збираються судити в Росії за фальшивими обвинуваченнями. Навальний збирався скласти конкуренцію Путіну на виборах. Але тепер, схоже, буде спостерігати за процесом з в'язниці.
У свою чергу, експерт The Atlantic Council Адріан Каратницький писав, що Трамп не може проігнорувати Україну. Адже якщо він хоче вести розмову з Путіним з позиції сили, йому знадобиться військово і економічно сильна Україна.
Раніше видання Gazeta Wyborcza звертала увагу на те, що Трамп свариться з користувачами Twitter,поки Путін випробовує його в Україні. Восени 2015 року Трамп стверджував, що Росія атакувала Україну, тому що не поважала Барака Обаму. Але сам він зараз не робить нічого, щоб Путін поважав його самого. Мовчання щодо Авдіївки Кремль сприймає як слабкість і не виключено, що він піде далі.