Росія та США пролонгували термін дії Договору про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО) - про взаємне скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь. Це дозволяють інспекторам США спостерігати за російськими ядерними силами та об'єктами.
"Продовження терміну дії нового СНО на 5 років робить Сполучені Штати та світ безпечними. Цей довгоочікуваний крок є початком наших зусиль щодо забезпечення ефективного контролю над озброєннями, який знижує ризики війни та допомагає запобігти гонці озброєнь", - твітнув глава американської дипломатії Ентоні Блінкен в середу.
The 5-year extension of New START makes the United States and the world safer. This welcome step is the start of our efforts to pursue effective arms control that lowers the risks of war and helps prevent arms races.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) February 3, 2021
У міністерстві закордонних справ Росії зазначили, що 3 лютого відбувся обмін нотами з посольством США про завершення внутрішніх процедур, необхідних для набрання чинності угоди про продовження терміну дії договору.
Таким чином, як зазначили в МЗС РФ, договір буде діяти без будь-яких змін або доповнень - в тому вигляді, в якому він був підписаний у 2010 році.
НАТО вже привітало й повністю підтримало угоду між Сполученими Штатами та Росією про продовження терміну дії нового Договору про СНО на п'ять років.
"Союзники по НАТО вважають, що новий Договір про СНО сприяє міжнародній стабільності, і союзники знову заявляють про свою рішучу підтримку його подальшого здійснення і якнайшвидшого та активного діалогу щодо шляхів зміцнення стратегічної стабільності", - йдеться в заяві НАТО.
У заяві Блінкена на сайті Держдепу йдеться також, що США, продовживши СНО, отримають час для роботи за домовленостями з Росією по контролю над усіма типами ядерної зброї.
"США використовують час, отримане завдяки продовженню на п'ять років СНО, щоб, консультуючись з Конгресом США і з нашими союзниками, розробити з РФ систему контролю над озброєннями, яка охопить все її ядерну зброю", - підкреслюється в заяві.
"Продовження СНО дозволить нам контролювати дотримання Росією цього договору і надасть нам повніше уявлення про ядерний потенціал Росії. Зокрема, мова піде про обмін даними, завдяки інспекціям, які дозволяють інспекторам США спостерігати за російськими ядерними силами та об'єктами", - наголошується в ньому.
Держсекретар США додав, що продовження договору сприятиме безпеці США, їх союзників і світу в цілому, оскільки "неконтрольована конкуренція у сфері ядерної зброї створила б загрозу для всіх нас".
Він вказав, що контроль над озброєннями має "зменшити загрозу з боку сучасного і зростаючого ядерного арсеналу Китаю".