США продовжують розслідування втручання Росії у президентські вибори 2016 року. Крім того, Москва та Вашингтон звинувачують один одного в порушенні договорів про озброєння та продовжують зміцнювати власні позиції по всьому світу, готуючись до тривалого протистояння.
Також США визначили чотири сфери для введення подальших санкцій проти РФ з різними ефектами і ступенями політичного впливу.
Так, у серпні минулого року президент США Дональд Трамп підписав закон про розширення американських санкцій у найближчі роки. А в лютому Міністерство фінансів США має намір представити детальну інформацію про можливі нові санкції проти Росії. У звіті Мінфіну мова піде про вплив цих санкцій на Росію та світовий ринок. Вони можуть стосуватись громадян Сполучених Штатів, які купують новий державний борг Росії.
"Якщо санкції США щодо суверенного боргу Росії будуть введені, це може відлякати західних інвесторів за межами країни від придбання російських євробондів", - відзначають експерти.
При цьому діючі санкції вже забороняють деяким російським компаніям випуск облігацій для західних інвесторів, але не перешкоджають випуску боргових зобов'язань урядом РФ. У цьому році російський уряд планує з їх допомогою поповнити федеральний бюджет на 18 мільярдів доларів.
Ще один варіант санкцій пов'язаний з другою частиною лютневого звіту Міністерства фінансів США. Так, у ньому будуть згадані найбільш впливові російські олігархи, їхні доходи, докази корупційних дій і зв'язків за кордоном, а також джерела доходів.
Під санкції США потраплять їхні сім'ї, ділові партнери, а також активи. Крім того, дітям можуть заборонити навчатися за кордоном.
Сфера дії цих санкцій різко відрізняється від уже діючих персональних санкцій. Так, ті олігархи, стосовно яких вже діють санкції, тримають активи переважно в Росії та пов'язані із зовнішньою політикою РФ, зокрема, агресією на сході України. Розширення цього списку за рахунок включення у нього друзів президента Росії Володимира Путіна наближається до прямої атаки на нього.
Крім того, попри те, що європейські країни можуть не погодитися на вищезазначені санкції, вони можуть погодитися на введення санкцій за порушення прав людини. З 2012 року США розширили "акт Магнітського", перетворивши його на інструмент персональних санкцій проти осіб, відповідальних за порушення прав людини.
Єдиним високопосадовцем у ньому до недавнього часу був голова Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін. Однак 20 грудня Міністерство фінансів США розширило список і включило до нього лідера Чечні Рамзана Кадирова. Його звинувачують у переслідуванні гомосексуалістів у регіоні.
Так, у минулому році Канада створила свій власний "акт Магнітського", до якого потрапили 52 людини.
На думку експертів, Путін переконаний у тому, що "акт Магнітського" підриває його репутацію в Росії і за кордоном. Тепер, коли у нього можуть потрапити його найближчі поплічники, це питання, ймовірно, загостриться ще більше, зазначають аналітики.
Також США в цьому році ймовірно накладуть санкції на оборонні підприємства Росії, що забезпечують технології, які порушують Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД). Раніше Москва і Вашингтон неодноразово звинувачували один одного в порушенні договору про контроль над озброєннями 1987 року.
"Таким чином для Сполучених Штатів і Росії 2018 стане ще одним роком протистояння. У той час як Вашингтон перебирає інструменти, які він може використати проти Москви, Росія готується до ще більш жорстких відносин, ізолюючи свою економіку і наводячи мости в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні і Ближньому Сході", - резюмують у Stratfor.
Як повідомлялося раніше, санкції США стосовно РФ діятимуть до тих пір, поки Москва не поверне контроль над окупованим Кримом Україні і не виведе війська з території Донбасу, заявив державний секретар США Рекс Тіллерсон, виступаючи на засіданні ОБСЄ у Відні.