Така поведінка призвела до появи низки пропозицій щодо відповіді з боку США і НАТО, які варто проігнорувати. Однак Картер повинен піти далі самих лише слів і наважитися на більш конкретні дії, щоб розвіяти хибні уявлення російської влади про ядерний баланс сил.
Про це на сторінках National Interest пише колишній посол США в Україні і експерт Інституту Брукінгса Стівен Пайфер.
Він нагадує, як Кремль почав озвучувати свої погрози застосувати ядерну зброю проти Заходу паралельно з військовою агресією проти України. Президент Володимир Путін регулярно говорить про "ядерну суперсилу" і навіть якось заявив, що він був готовий використати її під час окупації Криму в 2014 році. Його легковажні балачки підхопив російський посол в Данії, який також пригрозив маленькій скандинавській країні ядерним арсеналом РФ.
Картер сказав, що таке "брязкання зброєю піднімає тривожні питання про прихильність російського керівництва до збереження стратегічної стабільності, а також сумніви у повазі росіян до норм проти використання ядерної зброї". Він також нагадав про приклад обережності, яку продемонструвати лідери в часи активного нарощення ядерних арсеналів.
Російська сьогоднішня риторика дуже тривожить, з огляду на те, що вона звучить на тлі модернізації тактичного озброєння і доктрини за принципом "посилюй заради ослаблення". Ця доктрина піднімає питання про застосування невеликої кількості не дуже потужних ядерних бомб з метою завершити конфлікт на користь Москви.
У відповідь НАТО думає, як йому реагувати на такі дії. Коли лідери Альянсу зустрінуться у Варшаві в липні, на порядку денному буде цілий спектр проблем: війна в Україні, посилення обороноздатності НАТО звичайними силами, а також як допомогти подолати нестабільність на європейському південному фланзі. І, швидше за все, до обговорення ядерних погроз справа не дійде.
Сьогоднішня стратегія заснована на тому, що ядерні сили США і Британії гарантують безпеку НАТО. Близько двох сотень американських ядерних бомб B61, розміщених в Європі символізують американську готовність захистити континент. США не потрібні додаткові ядерні можливості. Хоча дехто закликає збільшити кількість боєголовок в Європі, а інші закликають перемістити їх в центральноєвропейські країни, такі як Польща. І, на думку Пайфера, жодна з цих ідеї не заслуговує на увагу.
По-перше, тому що європейські члени НАТО не дуже хочуть розміщувати на своїй території американські ядерні сили. По-друге, переміщення B61 в Центральну Європу поближче до Росії – дуже дорогий процес, який на додачу може мати непередбачуваний ефект. Він також може призвести до виникнення ситуації, схожої на кризу 1962 року, коли СРСР розмістив на Кубі свої ракети.
Пайфер запевняє, що НАТО не потрібні додаткові ядерні сили, щоб відбити загрози Росії. Однак Альянсу і США потрібно спробувати розвіяти вигадки російської влади про допустимість використання невеликих ядерних бомб з низьким чи обмеженим ризиком.
І, на думку автора, це те, чим повинен зайнятися міністр оборони Еш Картер. Він повинен виступити з жорсткою відповіддю на всі ядерні погрози, які лунають з Москви. Картер більшу частину своєї кар'єри присвятив оцінкам наслідків ядерних загроз і краще ніж будь-хто може пояснити ризики нерозумного балансування на межі ядерної війни.
Ніхто не повинен навіть думати про те, що використання "слабких" бомб якось відрізняється. Навіть невелика ядерна бомба порушить "ядерну червону лінію", яка зберігалася більше 70 років, і відкриє "скриньку Пандори" з непередбачуваними потенційно катастрофічними наслідками. На думку Пейфера, це той сигнал, який повинен почути Путін і Москва. НАТО не хоче, щоб Кремль якимсь чином виправдав розв'язання "маленької ядерної війни". Час дати Росії зрозуміти, що брязкання ядерним арсеналом небезпечна, неприйнятна і невдала тактика.
Нещодавно повідомлялося, що США стурбовані можливістю розгортання ядерної зброї в Криму. Про це заявила заступник держсекретаря США з питань контролю над озброєннями і міжнародної безпеки Роуз Геттемюллер. Відповідаючи на уточнююче питання, чи має Вашингтон інформацією, яка могла б підтвердити розгортання елементів ядерної зброї в Криму, Геттемюллер зазначила, що таких даних поки немає.
Нагадаємо, в минулому році в МЗС РФ заявили, що мають право розміщувати ядерну зброю в Криму. Російські окупанти вважають захоплений півострів "своєю національною територією".