США, Британія та Канада звинуватили Росію у спробі викрасти розробку вакцини від ковіду – Washington Post

Поділитися
США, Британія та Канада звинуватили Росію у спробі викрасти розробку вакцини від ковіду – Washington Post © 112.ua
Москва спростує такі звинувачення.

Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб заявив у четвер, що «абсолютно неприйнятно, аби діяльність російських спецслужб була спрямована на тих, хто бореться з пандемією коронавірусу». Хакери, що мають стосунок до російської розвідки, вдаються до спроб викрадення досліджень, пов’язаних з розробкою вакцини від коронавірусу у дослідницьких центрах США, Великої Британії і Канади, повідомили в четвер представники служб безпеки цих країн, пише The Washington Post.

Хакери, що належать до групи, відомої як APT29, the Dukes або Cozy Bear, намагаються здобути інформацію про дослідження, пов’язані з розробкою вакцини від коронавірусу у наукових центрах цих трьох країн, йдеться у спільній заяві офіційних представників. Зазначена хакерська група – це одна з двох російських шпигунських груп, яким вдалося проникнути у комп'ютери Національного комітету демократичної партії США напередодні президентських виборів 2016 року.

«Абсолютно неприйнятно, аби російські спецслужби спрямовували свою діяльність на тих, хто бореться з пандемією корона вірусу», – заявив Рааб.

Заява була зроблена у зв'язку з тим, що кількість випадків захворювання на корона вірус у світі перевищила позначку 13,5 мільйона осіб, а кількість смертей від хвороби сягнула півмільйонної позначки. Відбувається відчайдушна боротьба за першість у створенні вакцини від коронавірусу.

Наразі офіційними представниками не розголошується, чи були якісь російські зусилля успішними, але такі спроби однозначно робилися. «APT29 вже давно зосереджує свою діяльність на отриманні розвідувальної інформації шляхом зламування серверів в   урядових, дипломатичних та аналітичних центрах, у медичних та енергетичних організаціях, тому закликаємо всіх серйозно поставитися до цієї загрози і вжити необхідних заходів з метою пом'якшення наслідків», – сказала Енн Нойбергер, директорка з питань кібербезпеки в Агентстві національної безпеки США.

Тим часом Москва спростує такі звинувачення.

«У нас немає ніякої інформації про те, хто міг би проникнути у комп’ютерні мережі фармацевтичних компаній і дослідницьких центрів Великобританії», – заявив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков. – Ми можемо сказати тільки одне: до таких спроб Росія не має жодного відношення».

Американські офіційні особи кажуть, що прагнення до глобального престижу і впливу також рухає діями інших країн.

«Будь-яка дослідницька лабораторія країни або компанії, яка першою вироблятиме [вакцину], матиме значну історію геополітичного успіху», – сказав дещо раніше цього року помічник Генерального прокурора з національної безпеки Джон Демерс.

Канадська служба з безпеки комунікацій (CSE), відповідальна за збір іноземних розвідувальних сигналів, заявила, що атаки «перешкоджають зусиллям фахівців у галузі охорони здоров'я і медичних дослідників, які потребують доступу до різноманітних ресурсів з метою подолання пандемії».

У бюлетені CSE сказано, що в середині квітня канадська біофармацевтична компанія була зламана іноземним суб’єктом, який «майже, що напевно, намагався викрасти її інтелектуальну власність».

У травні  CSE також повідомляла про розслідування можливих зламів і проникнення у комп’ютерні мережі канадських організацій, які працюють над дослідженнями, пов'язаними з коронавірусом.

«Ми виявили випадки зламування комп’ютерів дослідницьких організацій, наслідки яких ми намагалися пом'якшити, – заявив у парламентському комітеті Скотт Джонс, голова кіберцентру CSE. – Ми далі працюємо над з’ясуванням головної причини таких дій».

Спільна заява була зроблена через два місяці після того, як ФБР і Міністерство внутрішньої безпеки США попередили, що Китай також спрямує свою діяльність на отримання інформації про дослідження covid-19, тому медичні, фармацевтичні та дослідницькі лабораторії повинні вжити заходів з метою захисту своїх систем.

«Немає нічого незвичайного в тому, що Китай починає активізовувати свою кібер-діяльність одразу після того, як фармацевтична компанія або дослідницька установа оголошує про просування у дослідженнях, пов’язаних з розробкою вакцини, – сказав минулого тижня директор ФБР Крістофер А. Рей. – Іноді це відбувається вже наступного дня».

Генеральний прокурор Вільям Барр заявив у четвер, що Пекін, якому дуже потрібний «вдалий піар хід», можливо, сподівається на «оголошення якогось медичного прориву».

«Найголовніше, потрібно мати на увазі, що Росія далеко не самотня у таких спробах, – сказав Джон Гультквіст, директор відділу аналізу розвідувальної інформації у кібербезпековій фірмі FireEye. – Ми  бачили іранських та китайських суб’єктів, орієнтованих на фармацевтичні компанії та дослідницькі організації, які беруть участь у подоланні covid-19. Це екзистенціальна загроза майже для кожного уряду на землі, і ми припускаємо, що величезні ресурси будуть відвернені від інших завдань і зосереджені на вірусі».

Американські офіційні особи заявляють також про проникнення російських урядових хакерів у бізнес-мережі енергетичних і ядерних компаній.

Офіційні представники Британського національного центру кібербезпеки повідомили про сканування російською хакерською групою IP-адресів комп’ютерів, що належать цим організаціям, і про подальше розгортання шкідливого ПЗ з метою отримання доступу до них. У деяких випадках хакери використовували такі шкідливі програми, як WellMess і WellMail, з метою проведення подальших дій у системі жертви.

Пол Чічестер, директор операцій у Національному центрі кібербезпеки, зокрема, заявив, що група APT29 розпочала «зухвалі атаки на тих, хто займається життєво важливою роботою -- боротьбою з пандемією коронавірусу».

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє, що з понад 160 вакцин, розроблених вченими, національними лабораторіями та фармацевтичними компаніями у Великобританії, Канаді та Сполучених Штатах, 23 вже проходять клінічні випробування на людях.

У середу віце-прем'єр РФ Тетяна Голікова повідомила, що Росія розробляє 26 вакцин, але тільки дві проходять клінічні випробування. Цього тижня завершилося місячне випробування однієї з вакцин на 38 людях. Кирило Дмитрієв, глава Російського фонду прямих інвестицій, повідомив журналістам, що масштабніші клінічні випробування на декількох тисячах людей, як очікується, розпочнуться в серпні. «Ми будемо виробляти 30 мільйонів доз вакцини в Росії, або навіть 50 мільйонів, якщо необхідно, а це означає, що Росія може завершити вакцинацію вже на початку наступного року», – сказав Дмитрієв.

Західні аналітики вважають, що поряд зі своїми законними зусиллями росіяни, мабуть, вдаються до обману. «Я абсолютно не сумніваюся, що якби росіяни мали хоча б найменшу можливість вкрасти її [вакцину], вони б це зробили», – сказав Джонатан Еял, директор Королівського інституту об'єднаних служб у дослідницькому центрі з осідком у Лондоні. – У пана Путіна нема належного висвітлення пандемії, – сказав Еяль. – Він передав управління регіональним урядам, щоб спробувати уникнути відповідальності. Його ніде не видно. Цифри про кількість померлих явно підтасовані».

Російська хакерська група APT29 добре відома кіберфахівцям. Представники американської розвідки кажуть, що це частина Служби зовнішньої розвідки Росії. Вона зламувала електронні поштові скриньки Білого Дому та Держдепартаменту в 2014 році. Вона також проникала на сервери Національного комітету демократичної партії влітку 2015 року, за багато місяців до того, як це зробило російське військове розвідувальне управління ГРУ, заявили слідчі.

ГРУ направило отримані електронні листи групі WikiLeaks, яка опублікувала їх в Інтернеті з метою посіяти розбрат в лавах партії. СЗР, навпаки, зламала сервери партії, очевидно, в класичних шпигунських цілях – щоб отримати уявлення про плани і політику потенційного наступного президента США.

«Вони помаленьку крадуть інформацію від своїх жертв, і якщо ви зазнаєте проникнення з боку цього суб’єкта, то можете так ніколи про це і не дізнатися, – сказав Хультквіст. – Ми говоримо про операцію зі збору розвідданих, де Росія преспокійно використовує дослідження інших для просування своїх власних».

Як росіяни зламали сервери Національного комітету демократичної партії і передали його електронні листи WikiLeaks.

 Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб у четвер також повідомив парламентський комітет з питань розвідки, що «російські суб’єкти» намагалися втрутитися в загальні вибори в Сполученому Королівстві у 2019 році, коли здобули неопубліковані документи, використовувані в торгових переговорах між США і Великобританією, а потім злили їх у соціальні мережі.

«Таємні урядові документи, що стосуються угоди про вільну торгівлю між Великобританією і США, були незаконно отримані до загальних виборів 2019 року і поширені в Інтернеті через соціальну медіа-платформу Reddit», – йдеться в письмовій заяві Домініка Рааба.

Міністр закордонних справ Великобританії також додав: «Майже напевно, що російські суб’єкти намагалися втрутитися в загальні вибори 2019 року через розповсюдження в Інтернеті незаконно здобутих урядових документів».

Москва назвала звинувачення у втручанні у вибори «необґрунтованими».

«Британська адміністрація знову робить ту ж антиросійську помилку і в такий спосіб ще більше підриває не тільки двосторонні відносини з Москвою, але і свій власний авторитет», – заявив журналістам у четвер глава комітету Держдуми з міжнародних справ Леонід Слуцький. – Рааб знову використовує фразу «дуже ймовірно», – сказав Слуцький. – Тобто кримінальна справа знову порушується на підставі «великої ймовірності», за відсутності конкретних доказів, що і визнає глава міністерства закордонних справ. А що ж сталося з презумпцією невинності? Де докази?»

Після того, як торгові документи з’явилися в Інтернеті, вони були використані під час грудневих виборів 2019 року опозиційною Лейбористською партією та її лідером Джеремі Корбіном, який звинуватив прем'єр-міністра Бориса Джонсона та його Консервативну партію в підготовці до «розпродажу» дорогоцінного доступу до національної служби охорони здоров'я американським компаніям.

Звинувачення у той час стали гарячою темою, але суттєво на результат виборів не вплинули: Джонсон переміг з великою перевагою.

Наступного тижня має з’явитися дещо запізніла доповідь про навіть ще суттєвіші втручання Росії в британську демократію.

Переклад підготував Тарас Бойко

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі