Це повинно було стати найбільшим американським перекиданням військ через Атлантику з часів холодної війни. Замість цього "Defender 20", навчання, призначене для перевірки здатності Америки переміщати дивізію (близько 20 тисяч солдатів) в Європу і назад, було зупинено пандемією COVID-19 і скасовано у березні. Але уроки, різко зупиненого навчання, мають життєво важливе значення для західних стратегів, що розробляють військові плани, які залежать від здатності армій прорватися на схід через розрізнену автомобільну та залізничну систему в умовах кризи, повідомляє The Economist.
Після вторгнення Росії в Україну у 2014 році НАТО змогло розтягнути близько 5 тисяч солдатів в чотирьох скромних бойових групах через країни Балтії і Польщі, щоб стримувати зростання авантюризму. Це скоріше сповільнить, ніж зупинить наступ росіян. У разі нападу їм знадобиться масивне підкріплення та швидке реагування. Таким чином, союзники погодилися, що до цього року у них буде 30 батальйонів, 30 військових кораблів і 30 повітряних ескадрилій - все це буде доступно НАТО для розгортання протягом 30 днів.
Але зміцнення лінії фронту залежить не тільки від готовності підрозділів, але і від того, чи зможуть вони дістатися туди, куди їм потрібно, що планувальники називають військової мобільністю. Бен Ходжес, генерал у відставці, який командував американськими армійськими силами в Європі в 2014-17 роках, говорить, що перекидання військ і техніки через кордони було бюрократичним та логістичним головним болем. Що показано в його недавній доповіді, опублікованій Міжнародним центром оборони і безпеки та Центром аналізу європейської політики, що як і раніше є аналітичним центром в Естонії і Вашингтоні відповідно.
Деякі перешкоди мають процедурний характер, наприклад, прикордонні перевірки військових товарів. Інші пов'язані з інфраструктурою. Різниця в залізничних коліях Європи і Балтії вимагає, наприклад, заміну поїздів на польсько-литовському кордоні, в той час як ключове шосе Познань-Варшава, як і багато доріг в Східній Європі, побудовані для більш легкої бронетехніки "Варшавського договору", не пристосовані для важких американських танків Абрамс m1. В загальному, буде потрібно 60 днів, щоб доставити важку дивізію з Америки в Балтійський регіон, і п'ять-шість місяців для корпусу (до 45 тисяч військовослужбовців), говориться в доповіді. До того часу росіяни могли б вже глибоко зайти і добре зміцнитися в цьому районі.
Генерал Ходжес каже, що врешті-решт він зрозумів, що європейські міністерства внутрішніх справ і прикордонні відомства були найкращими співрозмовниками, ніж його колеги генерали. "Я також виявив, що Європейський Союз насправді є найкращим інститутом для вирішення більшості проблем", - говорить він. Поки НАТО будувало плани, "у них були повноваження і гроші". В останні роки ЄС більш тісно співпрацював з НАТО. У 2018 році голландці очолили проект з поліпшення військової мобільності. Тим не менш, згідно чинних правил ЄС, видача "дозволів на пересування" більшості підрозділів може зайняти до п'яти днів. "Європа в поганому місці", - підсумовує Бруно Лєте з німецького Фонду Маршалла, іншого аналітичного центру. Він зазначає, що в останній пропозиції Європейської комісії з бюджету передбачається, що кошти на військову мобільність можуть скоротитися з 6,5 млрд євро (7,1 млрд дол. США) до нуля.
"Згортання "Defender 20" дійсно втрачена можливість ефективно перевірити логістичне розуміння інфраструктури Європи", - каже Лєте. Планування "мала величезний успіх", наполягає контр-адмірал Піт Стаматопулос, логістичний директор європейського командування США. Але тільки близько 6 тисяч американських солдатів встигли прибути в Європу, до початку пандемії. За словами генерала Ходжеса, той факт, що Америка була готова витратити сотні мільйонів доларів на навчання і перекидання військ, в рік внутрішніх виборів президента, є ознакою прихильності і сигналом Кремлю. Але чи зможуть американські війська швидко дістатися і розвернутися на сході, поки що не відомо.
Раніше, стратегічні сили США перевели на надзвичайний стан у зв'язку з пандемією. Офіцери Сполучених Штатів Америки, службовці на командних пунктах міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) "Мінітмен-3", були переведені на надзвичайний стан.
Також, Пентагон продовжив на місяць заборону на поїздки військових. Заступник міністра оборони США не уточнив, чи вплине довідка на репатріацію солдатів в зонах конфлікту, таких як Ірак, Афганістан і Сирія.