Про це пише польське видання Gazeta Wyborcza, додаючи, що естонські солдати ще в січні і березні повідомляли своїм командирам, що з їхніми телефонами діється щось дивне. Кілька віськових, які несують службу неподалік російського кордону, розповіли, що з їхніх телефонів несподівано зникли деякі записані там контакти. Виявилося, що це сталося через те, що російські агенти тестували мобільне озброєння, яке дозволяє перехоплювати інформацію з телефонів і стежити за пересуванням західних військових.
Один з інцидентів стався також з полковником Крістофером Ле Гіре, який з червня керує базою НАТО в Польщі. Він повертався з полігону після тренувань зі стрільби, коли раптом виявив, що хтось вкрав його iPhone. Через деякий час виявилося, що хакер з російською IP-адресою намагався зламати дворівневий захист в краденому телефоні. За допомогою вбудованої програми виявлення місця розташування iPhone вдалося з'ясувати, що вкрадений пристрій перебуває в центрі Москви.
"Не сумніваюся, що за мною стежили за допомогою геолокації", - сказав полковник Ле Гіре, додавши, що таке ж спостереження велося щонайменше за шістма його солдатами. Завдяки портативним пристроям хакерам вдалося зламати деякі сторінки солдатів НАТО на Facebook. Експерти вважають, що так росіяни збирають особисті дані, які потім використовують для залякування. Наразі відомо про щонайменше два такі випадки.
Один з них стався в Латвії. Американський солдат стояв у черзі на спортивний матч. В якийсь момент до нього підійшов незнайомий чоловік і почав розповідати деталі з приватного життя американця, які стосуються його родини. Інший аналогічний випадок стався в потязі у Польщі, яким подорожував інший солдат зі США. Обидва незнайомці, швидше за все, були російськими агентами.
В НАТО встановили, що спецслужби Росії перехоплюють дані з телефонів за допомогою мобільних антен на землі і дронів у повітрі. На Заході вважають, що російські сили таким чином не лише стежать за пересуванням військ НАТО, але також перевіряють оперативність дій альянсу на східному фланзі. Для цього їм потрібно було б лише розіслати фальшифі дані. Вірогідно, саме для цього і був вкрадений телефон полковника Ле Гіре.
Раніше голова МЗС Латвії застерігав, що Захід досі не приборкав хакерські атаки і дезінформацію Росії. Едгарс Рінкевічс закликав Конгрес США довести до кінця розслідування російського втручання в американські вибори у 2016 році. Адже для американських союзників "важливо зрозуміти сам механізм, як можна провести кібератаки і потім використати їх як інформаційну зброю, щоб вплинути на думку людей".