Законодавці Соломонових Островів обрали новим прем'єр-міністром Джеремаю Манеле — колишнього міністра закордонних справ, який пообіцяв продовжувати політику зближення з Китаєм. Про це повідомляє Reuters.
Манеле отримав 31 голос, проти 18 для лідера опозиції Метью Уельса.
На національних виборах минулого місяця уряд чинного прем'єр-міністра Манассе Согаваре втратив половину своїх місць та не зміг забезпечити більшість жодній політичній партії.
Согаваре, який за п'ять років перебування при владі налагодив тісні зв'язки з Пекіном, минулого місяця ледве втримав свою посаду. Він не прагнув переобратися на новий термін і його партія підтримала Манеле.
Коаліція опозиційних партій Метью Уельса критикувала прибуття китайської поліції на архіпелаг у 2022 році і виступала за повернення до тісніших зв'язків з традиційними партнерами, такими як Австралія, а також за прийняття інфраструктурної допомоги від Сполучених Штатів.
Виступаючи перед парламентом у четвер, 2 квітня, Манеле заявив, що “народ сказав своє слово”, й закликав до спокою. Він додав, що економіка повільно відновлюється після пандемії COVID-19 та антиурядових заворушень 2021 року, а уряд незабаром оприлюднить податкову політику, політику в галузі лісового господарства та видобутку корисних копалин.
Манеле - колишній дипломат, який увійшов до парламенту в 2014 році, а в 2019 році відвідав Китай як міністр закордонних справ, щоб офіційно оформити перехід Соломонових Островів від визнання Тайваню до офіційних зв'язків з Пекіном.
Манеле заявив, що збереже “ту саму зовнішньополітичну основу - дружити з усіма і не мати ворогів”.
Колишній австралійський дипломат на Соломонових островах Лоуі Сора вважає, що Манеле має сильний досвід роботи з усіма міжнародними партнерами, на відміну від Согаваре, який був “поляризаційною фігурою”.
За виборами пильно стежили Китай, США й сусідня Австралія через потенційний вплив на регіональну ситуацію після того, як Согаваре уклав суперечливий пакт про безпеку з Китаєм у 2022 році.
Тихоокеанський регіон став точкою інтенсивної конкуренції за вплив між Вашингтоном і Пекіном.