Сноуден увійшов до шорт-ліста премії Сахарова

Поділитися
Сноуден увійшов до шорт-ліста премії Сахарова Едвард Сноуден
Кандидатуру Сноудена, що опублікував секретні документи про діяльність американських розвідслужб, висунуто фракціями "Зелені - Європейський вільний альянс" і "Європейські об'єднані ліві - Ліво-зелені Півночі".

Колишній співробітник ЦРУ Едвард Сноуден, група білоруських політв'язнів і пакистанська школярка Малала Юсуфзай потрапили до шорт-ліста премії Сахарова "За свободу думки", яку щорічно вручає Європарламент.

"Короткий список" претендентів було визначено напередодні голосуванням двох комісій Європарламенту з питань закордонних справ та з прав людини, пише ВВС.

Серед тих, кому не вдалося набрати достатньої кількості голосів, виявився колишній глава "ЮКОСа" Михайло Ходорковський, а також турецький танцюрист Ердем Гюндюз і його послідовники з акції "Людина, яка стоїть" у Стамбулі минулого літа.

Переможця премії Сахарова назвуть 10 жовтня у Страсбурзі, а церемонія вручення відбудеться 20 листопада.

Премію "За свободу думки" імені Андрія Сахарова засновано в 1988 році Європейським парламентом. Нагорода в 50 тисяч євро вручається щорічно за досягнення в галузі захисту прав людини і її основних свобод, розвитку демократії і відстоювання верховенства закону, поваги до міжнародного законодавства і захисту прав меншин.

Номінантів висувають депутатські фракції Європарламенту або групи депутатів, яким потрібно зібрати на підтримку свого кандидата не менше 40 підписів.

Кандидатуру Едварда Сноудена, що опублікував секретні документи про діяльність американських розвідслужб і отримав притулок у Росії, було висунуто фракціями "Зелені - Європейський вільний альянс" і "Європейські об'єднані ліві - Ліво-зелені Півночі".

Сноуден, який отримав притулок у Росії, організував витоки у ЗМІ інформації Агентства національної безпеки (АНБ) США. Він повідомив про надсекретні програми АНБ з відстеження телефонних розмов і інтернет-активності, а також про шпигунство американських спецслужб за диппредставництвами інших країн.

"Інформатори не можуть розглядатися як злочинці, вони повинні мати наш захист. Едвард Сноуден ризикував своїм життям, щоб підтвердити те, що ми давно підозрювали, - масове стеження за користувачами в інтернеті, що є великим скандалом нашого часу", - пояснили свій вибір висунули Сноудена партії.

Група польських депутатів Європарламенту зібрала понад 40 підписів на підтримку кандидатур білоруських опозиціонерів - голови правозахисного центру "Вясна" Олеся Беляцького (він вже висувався на Сахаровскую премію минулого року), колишнього кандидата у президенти Білорусі Миколи Статкевича і активіста "Молодого фронту" Едуарда Лобова. Всі троє знаходяться в ув'язненні з грудня 2010 року, коли у Мінську пройшли масові акції протесту проти офіційних підсумків президентських виборів. У поясненні до номінації підкреслюється, що в особі трьох названих активістів на премію Сахарова висуваються всі білоруські політичні в'язні.

Третю кандидатуру з шорт-ліста підтримують відразу кілька партій Європарламенту, що, можливо, збільшує шанси пакистанської школярки Малали Юсуфзай. У 2009 році у Долині Сват, де контрольована талібами місцева влада заборонила дівчатам відвідувати школу, 11-річна Юсуфзай зважилася відстоювати своє право на отримання освіти - вона стала під псевдонімом вести блог, присвячений боротьбі за свої права. В жовтні 2012 року озброєні таліби вчинили на неї замах. Зараз Малала Юсуфзай є символом боротьби за права жінок не тільки у Пакистані, але і по всьому світу.

Минулого року до шорт-ліста Сахаровської премії увійшли учасниці панк-групи Pussy Riot Марія Альохіна, Надія Толоконникова і Катерина Самуцевич, що викликало різку реакцію російського МЗС, яке вважає це рішення проявом неповаги до російського суду.

Премія, однак, дісталася не Pussy Riot, а двом представникам Ірану - правозахисниці Насрін Сотудех і режисерові Джафару Панахі.

Першими лауреатами премії у 1988 році стали лідер визвольного руху у ПАР Нельсон Мандела і посмертно - радянський політв'язень Анатолій Марченко, який помер у грудні 1986 року після чотиримісячного голодування. !zn

Читайте також:

Премію Сахарова отримали іранці - правозахисниця і режисер

Учасниць Pussy Riot висунули на премію Сахарова

Активістам "арабської весни" вручили премію Сахарова

Ходорковський став фіналістом премії Сахарова "За журналістику як вчинок"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі