Смертоносні та дешеві: як іранські безпілотники змінюють характер війни — The Guardian

Поділитися
Атаки з використанням безпілотників "Шахед" здійснюються бойовиками на Близькому Сході та Росією в Україні.

Після російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року, Іран був однією з небагатьох країн, поряд з Північною Кореєю, готових продати Москві зброю. Він погодився постачати дрони "Шахед 136", які вперше побачили на полі бою восени 2022 року. Крім того, іранські дрони активно застосовуються проти військових США, зокрема вперше американські військові були вбиті з повітря ворожим безпілотником: троє резервістів армії США загинули і понад 80 були поранені під час атаки на "Башту 22", військову базу поблизу кордону Йорданії з Сирією, що сталася минулими вихідними, повідомляє The Guardian.

Точна модель безпілотника, який серед ночі врізався в житлове приміщення "Вежі-22" невідома, хоча американські офіційні особи повідомили, що це був "тип безпілотника Шахед". Якщо це так, то, швидше за все, це був менший за розміром "Шахед 101" або дельтакрилий "Шахед 131", які, як вважають, перебувають в арсеналі терористичного угрупування"Катаїб Хезболли", з оціночною дальністю польоту щонайменше 700 км і вартістю 20 000 доларів або більше.

За даними США, розробником і ймовірним виробником безпілотників є іранська компанія Shahed Aviation Industries Research Center, підпорядкована Корпусу вартових Ісламської революції. За останні п'ять років її виробничі зусилля зросли, що було викликано низкою конфліктів і зовнішньополітичними амбіціями Ірану.

Іран має довгу історію випробувань і розгортання безпілотників, починаючи з ірано-іракської війни 1980-х років, що частково пояснюється відсутністю у країни доступу до передових західних технологій, які б дозволили їй закуповувати, розвивати і утримувати сучасні військово-повітряні сили.  

Безпілотники "Шахед 136" мають легкий планер з вуглецевого волокна і дальність польоту понад 1500 миль, що дозволяє Росії запускати їх з Білорусі на півночі та окупованих територій на півдні для атак на українські міста. За словами Джастіна Бронка, авіаційного аналітика з Королівського інституту об'єднаних служб, вони можуть нести 20-40 кг вибухівки, що приблизно вдвічі більше, ніж у 131-го, і цього достатньо, щоб "продірявити досить велику дірку в незагартованій конструкції".

Джастін Бронк, аналітик авіації в Інституті королівських військових служб зазначає, що дрони найкраще розглядати як дешеву заміну керованим крилатим ракетам, найбільш ефективну проти м'яких або "статичних структур", які змушують тих, кому загрожує небезпека, "або вкладати гроші в оборону, або розосереджуватися і переміщатися, що робить такі речі, як літаки на базах, більш неефективними". За словами Бронка, маршрути польотів зазвичай заздалегідь запрограмовані та можуть бути досить складними, а шахеди часто використовують складну комбінацію американських, російських і китайських навігаційних систем, щоб їх було важче заглушити.

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі