Але насправді мета закону якраз фальсифікувати історію Голокосту.
Про це на сторінках Financial Times пише професор історії Прінстонського університету Ян Гросс.
За умовами польського закону, будь-хто, хто назве Аушвіц-Біркенау "польським концтабором" буде оштрафований чи засуджений до ув'язнення на три роки. Якби це було головною метою ініціативи, можна було б просто криміналізувати використання цього словосполучення, помістивши його в текст закону. Але замість цього Варшава вдалася до більш широкої мови. І це не було випадковою помилкою, адже законопроект був підготовлений два роки тому і його автори отримали багато відгуків про те, що варто перефразувати деякі його положення, щоб зробити мету документу більш чіткою.
Якби всі ці поради були взяті до уваги, ніхто б за межами Польщі ніколи б не звернув увагу на ініціативу. Історія доводить, що табори смерті на польській землі збудував німецький нацистський режим. Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель на своїй сторінці в Twitter написав, що його країна несе відповідальність за Голокост "і ніхто більше".
Але мета польського закону, на думку історика, була більш амбітною. Влада Польщі хотіла заглушити будь-які дебати про співучасть поляків у переслідуванні громадян-євреїв, зробивши незаконним обговорення проблеми "публічно і всупереч фактам".
"Існує страх, що закон поставить кожного єврея в Польщі, який вижив в часи Голокосту, під ризик переслідування. Я читав сотні свідчень тих, хто вижив, і не пригадую жодного, в якому б не було описано епізод зради, шантажу чи доносу з боку їхніх знайомих поляків", - написав історик.
Він нагадав, як на другий день після ухвалення польського закону в Сенаті, коли весь світ вшановував жертв Голокосту, перші шпальти газет в Ізраїлі вийшли зі свідченнями тих, хто вижив, а також членів їхніх сімей.
"Єврейський народ каже, що знову відчуває загрозу, оскільки їхні історії будуть криміналізовані цим законом. Попри те, що Дуда передав закон в Конституційний суд для "роз'яснення", будь-які зміни в документ будуть внесені лише після того, як він набуде чинності", - йдеться в статті.
Для незалежних ЗМІ і опозиції в Польщі це стало зовнішньополітичною катастрофою. Країна вже перебуває в конфронтації з ЄС через знищення незалежності системи юстиції з ініціативи правлячої партії "Право і Справедливість". Тепер скандальний історичний закон створив дипломатичну напругу у відносинах з Ізраїлем через фальсифікацію історії Голокосту. США теж вступили в дебати, наголосивши, що документ підриває можливість Польщі бути стратегічним партнером. Тож польська ізоляція від західних демократій може виявитися цілком реальною.
Як повідомлялося, у вівторок, 6 лютого, президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів". Правда він відразу повідомив, що відправив його для оцінки в Конституційний суд. Там мають оцінити чи закон не суперечить статті Конституції про свободу висловлювань, а також положення карного характеру, які виникають з цього закону.
Незадовго до цього Верховна Рада прийняла заяву у зв'язку з польським законом про "українських націоналістів" у якій засудила зміни до закону про Інститут національної пам'яті, наголошуючи в ній, що це суперечить змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща.