Сирійські повстанці захопили Хомс і підійшли до воріт столиці країни

Карта
Поділитися
Урядові ЗМІ стверджують, що Асад в столиці виконує свої обов'язки.

Урядові сили Башара Асада в Сирії залишили центральне місто Хомс, яке стоїть на важливому перетині між столицею Дамаском та прибережними провінціями Сирії Латакією і Тартусом — базою підтримки сирійського лідера та місцем розташування російської стратегічної військово-морської бази, пише Associated Press.

Проурядове інформаційне агентство Sham FM повідомило, що урядові сили зайняли позиції біля третього за величиною міста Сирії, не уточнюючи подробиць. Рамі Абдуррахман, який очолює британську Сирійську обсерваторію з прав людини, сказав, що сирійські війська та співробітники різних служб безпеки вийшли з міста, додавши, що повстанці натомість увійшли в Хомс та знаходяться в передмістях Дамаска Маадамії, Джарамані і Дараї. 

Пізніше в суботу опозиційні сили оголосили, що захопили Хомс.

За словами жителів, тисячі людей вийшли на вулиці, щоб відсвяткувати цю подію. Повстанці захопили центральну в'язницю та звільняють тисячі ув'язнених. 

Люди також вийшли на вулиці в кількох передмістях Дамаска та знесли пам'ятник  його батька, колишнього президента Хафеза аль-Асада.

Захоплення міста є великою перемогою для повстанців, які під час блискавичного наступу, який розпочався 27 листопада, вже захопили міста Алеппо та Хама, а також значні частини півдня. Аналітики вважають, що повстанський контроль над Хомсом мативе важливий вплив.

Вперше за тривалу громадянську війну в країні тепер уряд контролює лише три з 14 столиць провінцій: Дамаск, Латакію і Тартус.

Соцмережі

Швидкі успіхи повстанців у поєднанні з відсутністю підтримки з боку колишніх союзників Асада становлять найсерйознішу загрозу для його правління з початку війни.

Спеціальний посланник ООН у Сирії Гейр Педерсен у суботу закликав до термінових переговорів у Женеві, щоб забезпечити «впорядкований політичний перехід». Виступаючи перед журналістами на щорічному форумі в Досі в Катарі, він сказав, що ситуація в Сирії змінюється щохвилини. Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров, чия країна є головним міжнародним спонсором Асада, заявив, що йому «шкода сирійський народ».

У Дамаску люди кинулися запасатися припасами. Тисячі сирійців вирушили до кордону Сирії з Ліваном, намагаючись залишити країну.

Більшість магазинів у столиці зачинені. Ті, що досі працюють, не мають запасу основних продуктів та продають товар за подекуди втричу вищу ціну.

Попри повідомлення про те, що Асад залишив країну,  державні ЗМІ Сирії заявляють, що він виконує свої обов'язки в Дамаску.

У заяві сирійської армії йдеться, що вона здійснила передислокацію в Свейді та Дараа після того, як її контрольно-пропускні пункти зазнали атаки «терористів». Армія заявила, що встановлює «сильний і послідовний пояс оборони та безпеки в цьому районі», очевидно, для захисту Дамаска з півдня.

Асад наразі практично не має підтримки від союзників. Росія зайнята своєю війною в Україні, ліванська Хезболла, яка свого часу відправила тисячі бойовиків для підтримки сил Асада, ослаблена через конфлікт з Ізраїлем, проксі Ірану в регіоні також суттєво ослаблені через регулярні ізраїльські авіаудари.

Гейр Педерсен повідомив, що дата переговорів у Женеві щодо виконання резолюції ООН, прийнятої в 2015 році, яка закликає до політичного процесу під керівництвом Сирії, буде оголошена пізніше. У резолюції міститься заклик до створення тимчасового керівного органу з подальшою розробкою нової конституції та завершенням виборів під наглядом ООН.

Пізніше в суботу міністри закордонних справ і високопоставлені дипломати з восьми ключових країн, включаючи Саудівську Аравію, Росію, Єгипет, Туреччину та Іран, разом з Педерсоном зібралися на полях саміту в Досі, щоб обговорити ситуацію в країні.

У заяві, оприлюдненій ввечері в суботу, учасники підтвердили свою підтримку політичного вирішення сирійської кризи, «яке призведе до припинення військової діяльності та захистить цивільне населення». Вони також погодилися з важливістю зміцнення міжнародних зусиль для збільшення допомоги сирійському народу.

Про те, наскільки суттєво російська допомога Дамаску позначиться на театрі бойових дій в Україні, пише член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов у статті "Сирійський картковий будинок: чи втримається режим Асада?".

Поділитися
Дивіться спецтему: Війна в Сирії
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі