Змучені багаторічною війною на території Сирії, друзи, які живуть у південній частині країни, вирішили, що їм спокійніше буде жити в Ізраїлі. Ізраїльські ЗМІ пишуть про те, що шість друзських поселень нібито попросилися в Ізраїль. При цьому додаються відео зборів жителів, повідомляє Euronews.
Жителі шести сіл на півдні Сирії, в яких проживає друзька меншість, попросили Ізраїль приєднати до себе їхню територію і поширити суверенітет на їхні населені пункти. Відео зборів у селі Хадер, розташованому на сирійській стороні Голанських висот, напередодні опублікувало видання Jewish Press. Повідомляється, що друзи побоюються переслідування з боку ісламістів, які прийшли до влади в Сирії після падіння режиму Башара Асада.
На відео один із промовців перед натовпом із кількох десятків людей говорить (цитується за The Jerusalem Post): «Від імені всіх жителів Хадера, і якщо хтось заперечує, будь ласка, скажіть... якщо нам доведеться вибирати, ми виберемо менше зло - бути приєднаними до (ізраїльських) Голанів! ... Доля Хадера - це доля навколишніх сіл, ми хочемо попросити приєднати нас до наших родичів на Голанах, щоб бути вільними від несправедливості та гноблення».
Присутні на зборах відповіли тому, хто говорив, криками: «Ми згодні, ми згодні!»
🚨 Breaking: Representatives of six Druze villages in southern Syria request to be annexed to Israel 🇮🇱 and live under Israeli rule 👇pic.twitter.com/PXrzUdOuIV
— Dr. Eli David (@DrEliDavid) December 12, 2024
1967 року Ізраїль зайняв частину Голанських висот під час Шестиденної війни й анексував їх у наступні роки, унаслідок чого чотири сирійські друзькі селища стали частиною єврейської держави. Зараз там проживають близько 24 тисяч осіб. Друзька громада Ізраїлю, здебільшого в Галілеї, в сукупності перевищує 250 тисяч осіб. Її представники добре інтегровані в ізраїльське суспільство і служать у ЦАХАЛ.
Напередодні прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу зустрівся з духовним лідером ізраїльської друзської громади Мавафеком Таріфом. Вони обговорили підтримання стабільності та безпеки в місцях проживання друзів на півдні Сирії.
Про хвилювання і почуття невизначеності серед друзів, які опинилися вже вдруге за півстоліття в епіцентрі протистояння між Ізраїлем, Ліваном і Сирією, писали і європейські ЗМІ. Адже чимало друзьких родин уже тоді, у 1973, були розділені кордоном.
Серед користувачів соцмереж із Палестинської автономії та низки арабських країн зростає обурення такими діями друзів, попри те, що ця новина поки що й не була підтверджена офіційно.
Нагадаємо, падіння диктатури Башара Асада в Сирії, який 13 років стримував повстання народу, утворює вакуум на Близькому Сході, який може бути дуже небезпечним для всього регіону. Як пише Bloomberg, ситуація нагадує про повалення режимів Муаммара Каддафі в Лівії та Саддама Хусейна в Іраку - в обох країнах правителів скинули в моменти ейфорії, після чого країни занурилися в ще глибші потрясіння.
Видання зазначає, що сирійський президент намагався триматися до останнього, відчайдушно посилаючи сигнал про допомогу всім, хто міг його почути, зокрема й Дональду Трампу. Однак відповідь колишніх союзників і ворогів була чіткою: ти сам по собі. Росія, яка рятувала його ще 2015 року, цього разу запропонувала йому притулок. Іран відвернувся від нього, сказавши, що він сам винен у власних бідах.