Сі Цзіньпін може привести Китай у пастку — Bloomberg

Поділитися
Сі Цзіньпін може привести Китай у пастку — Bloomberg © Xinhua News Agency
Китай досяг поворотного моменту на своєму шляху розвитку.

На початку 2012 року Світовий банк та Дослідницький центр розвитку оприлюднили звіт, у якому викладено реформи, які Китаю потрібно провести, щоб уникнути «пастки із середнім рівнем доходу» та піднятися до країн із високим рівнем доходу. Китай досяг поворотного моменту на своєму шляху розвитку, сказав тодішній президент Світового банку Роберт Зеллік на прес-конференції в Пекіні. Але теперішня модель зростання Китаю є нестійкою, пише Bloomberg.

Політика «загального процвітання» зображається як спроба зменшити нерівність у доходах та відновити основні цінності Комуністичної партії. Однак такий політичний напрям ризикує залишити країну у полоні «середнього доходу».

Перше із стратегічних зрушень, які повинні були чекати Китай у 2030 році, можна узагальнити так: більше ринків, менше нав'язливого уряду. Лі Кецян, який був призначений прем'єр-міністром Китаю, продемонстрував «непохитну прихильність» проекту «Китай 2030». Однак Лі Кецян не став верховним лідером Китаю.

Генеральний секретар Комуністичної партії Сі Цзіньпін взяв на себе значну частину ролі прем'єра в управлінні економікою. І відмова від втручання партії в економічне життя країни ніколи не було частиною його порядку денного. Цзіньпін все частіше використовує ідею «загального процвітання» у промовах, в парі з регуляторними атаками уряду проти технологічних компаній на знак його рішучості зменшити нерівність доходів та підтвердити основні цінності Комуністичної партії.

Пастка із середнім рівнем доходу описує те, як економіка схильна зупинятися на певному рівні розвитку, як тільки зарплати зростають, а продуктивність застигає. Порівняно небагато людей переходять до статусу з високим рівнем доходу. Історія таких країн, як Південна Корея та Тайвань, вказує на необхідність відступу ролі держави у міру просування ринків.

Активне втручання урядів може працювати на базових рівнях розвитку. На вищих рівнях економіка стає занадто складною для управління окремою командою та окремими особами. Найбільше значення мають системи, а також прозорі, передбачувані та справедливо застосовані правила, що дозволяють ринковим силам взяти на себе керівництво економічною діяльністю, підвищити ефективність та дозволити інноваціям процвітати.

Це неминуче передбачає певну поступку влади. Це також потенційно передбачає політичні зміни. І Південна Корея, і Тайвань перейшли від авторитарної до демократичної політичної системи, коли вони стали багатшими. Найбільші економіки з високим рівнем доходу — це в більшості демократії. Але Сі Цзіньпін вірить в історичну місію та перемогу Комуністичної партії, тому партія охопила ринки Китаю.

Тиск проти технологічних корпорацій або проти багатих знаменитостей, що ухиляються від сплати податків, може привернути увагу, але не змінить ситуації. Справжні зміни відбуваються в інституційному будівництві: розвиток систем пенсійного та соціального забезпечення, відмова від дискримінації сільських мігрантів, запровадження періодичного податку на нерухомість, реконструкція системи прав користування землею, щоб фермери отримували справедливу компенсацію, коли місцеві органи влади призначають землю під забудову.

Ці реформи необхідні як для зменшення нерівності, так і для закладання основи подальшого зростання доходів. Китай говорив про такі зміни роками. Проте прогрес у багатьох сферах був низьким або відсутнім.

То чому тоді зараз? Сі Цзіньпін перебуває при владі більше восьми років. Нерівність доходів у Китаї велика, хоча і не така критична, як у деяких країнах, таких як Бразилія та Індія, для прикладу, але ця тенденція не суттєво змінилася з тих пір, як він став президентом.

Популістські рішення, такі як залучення могутніх технологічних корпорацій, щоб відвернути увагу від нездатності впоратися з більшими викликами не завжди працюють.

«Відповідь має бути політикою. Оскільки економічні проблеми Китаю зростають, а зовнішнє середовище різко погіршується, я думаю, що він подвоює контроль та ідеологію для зміцнення позицій партії», - сказав економіст Джордж Магнус.

«Чому Китай Сі Цзіньпіна опинився під загрозою? Уряд Китаю придушить стимули та інновації, тому зробить ситуацію ще складнішою для зростання продуктивності, необхідного всім країнам з високим рівнем доходу, щоб уникнути пастки із середнім доходом», - додає економіст.

Деякі аналітики мають інші думки. Хао Хонг із компанії Bocom International Holdings Co., каже, що іноземні інвестори неправильно тлумачать «загальне процвітання» і що створення більш справедливого розподілу плодів економічного розвитку допоможе пом'якшити такі проблеми, як недостатній попит та дефляція, яким сприяли диспропорції багатства та доходу.

На його думку, розвинені демократії навряд чи продемонстрували свою перевагу в цьому відношенні останнім часом, не зумівши змінити власну тенденцію зростання нерівності, що триває десятиліття (навіть якщо диспропорції доходів здебільшого залишаються набагато вужчими, ніж у Китаї). 

Китай може виконати свою мету, однак, вступ до клубу багатих країн не означає пожиттєве членство. Країни можуть повернутися до категорії із середнім рівнем доходу.

Ймовірно, що, опираючись реформам інших економік, Сі Цзіньпін може привести Китай до низького зростання у майбутньому. Однак обмеживши автократичну владу Комуністичної партії, він може ненароком підірвати основи її легітимності, резюмує видання.

Зростання активності Сполучених Штатів у Південно-Східній Азії, регіоні, який відіграє вирішальну роль у їхній стратегії протистояння з КНР, сприймається Пекіном як спроба Вашингтона перетягнути на свій бік сусідні держави та «зірвати регіональний мир і стабільність». Однак збільшення власної економічної та геополітичної ваги робить Пекін дедалі сміливішим і наполегливішим як у відносинах із іншими державами, так і в протистоянні зі США. Подробиці — у статті Наталії Бутирської «Піднебесна завдає удару у відповідь Сполученим Штатам».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі