Швидкість танення льодовиків зросла вдвічі за останні два десятиліття — The Guardian

Поділитися
Швидкість танення льодовиків зросла вдвічі за останні два десятиліття — The Guardian © Новое время
Така тенденція є небезпечною, попереджають вчені.

Швидкість, з якою тануть льодовики у світі зросла в два рази за останні двадцять років. Прискорене танення льодовиків сприяє підвищенню рівня моря більше, ніж втрата льодовикових покривів Гренландії та Антарктики, пише The Guardian.

Збільшення швидкості танення льодовиків сприяє різкому підвищенню рівня моря, згідно з нещодавнім глобальним дослідженням.

Вчені стверджують, що глобальне потепління, за яке «відповідає» діяльність людей, стоїть за прискореною втратою льодовиків, що вплине на прибережні регіони планети та створить неконтрольовані потоки талої води для сотень мільйонів людей, які живуть поблизу «природних водонапірних веж».

У період з 2000 по 2019 роки льодовики втрачали 267 гігатонн льоду на рік, що еквівалентно 21% підняття рівня моря, повідомляють вчені. Автори дослідження заявили, що втрата маси льодовиків еквівалентна зануренню поверхні Англії під воду на 2 метри щороку.

Як причина підвищення рівня моря, втрата льодовиків поступалася лише тепловому розширенню, що спричинене підвищенням температури океану.

Автори виявили, що темпи танення льодовиків за межами Гренландії та Антарктиди зростали приблизно від третини метра на рік у 2000 році до двох третин у 2019 році.

Дослідження використовувало супутникові дані NASA та нові статистичні методи для побудови «тривимірної моделі місцевості», яка охопила останні 20 років і 99,9% льодовиків у світі. Результат - найточніша та найвичерпніша оцінка стану 217 175 льодовиків у світі.

Вчені заявили, що точність даних дозволила їм бути більш впевненими, ніж раніше, що втрата льодовиків величезна і неконтрольовано прискорюється. Попередні оцінки втрат маси льодовиків мали більшу похибку, оскільки вони були екстрапольовані з наземних вимірювань на декількох сотнях опорних льодовиків та обмеженого охоплення супутникових зображень.

В середньому, льодовики за 20 років втратили 4% свого обсягу. Але картина різнилась у часі та залежно від регіону.

На Аляску припадало 25% глобальних втрат маси льодовиків, на периферію Гренландії - 12%, а на північ та південь Канади - по 10%. Гімалаї та інші частини високогірної Азії втратили 8%, як і південні Анди та субантарктичні регіони.

Менші льодовики не досягнули втрат такого обсягу, але вони були найбільш вразливими до змін. Втрата маси льодовиків Нової Зеландії збільшилась у сім разів між 2000-2004 і 2015-2019 роками. Темпи танення льодовиків у європейських Альпах були вдвічі більшими за середні показники у світі.

Провідний автор дослідження Ромен Хюгонне з Університету Тулузи сказав, що такі дані є тривожним попередженням.

«Подвоєння темпів танення за 20 років для льодовиків за межами Гренландії та Антарктиди говорить, що людям потрібно змінити спосіб життя. Нам потрібно діяти зараз. Буде важко змусити громадськість зрозуміти, чому льодовики важливі, адже вони є такими віддаленими, однак саме льодовики впливають на багато речей у глобальному кругообігу води, і занадто швидкі зміни можуть бути небезпечними», - сказав учений.  

Живучи в Швейцарії, Хюгонне побоювався, що наступні покоління не зможуть насолоджуватися Альпами, як це робив він раніше.

«Якщо льодовиків не стане, кількість води буде зменшуватися в періоди посухи наприкінці літа. Вперше ви не зможете побачити зелену траву у Швейцарії. Льодовики в Альпах не товсті, і вони тануть фактично найшвидше у світі. Це триватиме доти, аж доки нічого не залишиться. Наскільки швидко льодовики зникнуть, залежить від різних кліматичних сценаріїв, але при нинішній швидкості до 2050 року зникне 80-90%. Це означає, що ми втратимо майже все, крім найбільших льодовиків», - сказав Хюгонне.

Найбільше занепокоєння вчених викликали високі гірські хребти Азії, які є джерелом річок, таких як Янцзи, Меконг, Салуїн та Брахмапутра. Вчені закликають політиків розробити адаптивну політику для мільярда людей, які можуть зіштовхнутися з нестачею води та продовольчою незахищеністю до 2050 року, а також для більш ніж 200 мільйонів людей, які проживають у прибережних районах, адже їм загрожує підвищення рівня води до кінця століття.

«Індія та Китай виснажують підземні джерела і покладаються на річкову воду, яка в значній мірі походить від льодовиків під час посухи. Протягом кількох десятиліть їм вистачатиме води, оскільки льодовики продовжуватимуть танути і забезпечуватимуть більший стік річок. Але вже скоро ситуація зміниться. Якщо ми не будемо діяти заздалегідь, може виникнути дефіцит води та продуктів харчування, що торкнеться найбільш незахищених верств населення», - каже вчений.

Самуель Нуссбаумер із Всесвітньої служби моніторингу льодовиків заявив, що дослідження підтверджує тенденції, які спостерігаються протягом багатьох десятиліть. Раніше служба повідомляла, що темпи втрати маси льодовиків приблизно подвоюються кожне десятиліття з 1970-х років.

«Нове дослідження матиме великий вплив. Це найбільш повне глобальне дослідження. Приріст нової інформації величезний. Швидкі зміни, які ми спостерігаємо зараз, насправді цікаві з наукової точки зору. Ще ніколи в історії подібні зміни не відбувалися так швидко. Однак це дуже сумна тенденція. Льодовики динамічні. Якби температура знижувалася, вони б відновлювалися. Але зараз техногенна діяльність викликає руйнування навіть у віддалених регіонах, де немає людей», - сказав Нуссбаумер.

Раніше вчені з Національного центру даних з досліджень снігу та льоду заявили про те, що через танення льодовиків змінюється форма Гренландії. І ці зміни вже можна помітити з космосу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі