Через якийсь час всі чотири дипломати стають навпроти прапорів своїх країн. Штайнмаєр посміється. Згодом обмінюється кількома словами з російським колегою Сергієм Лавровим. Через кілька секунд всі тиснуть один одному руки і розходяться.
"13-й і, схоже, останній раз в якості міністра закордонних справ ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр веде переговори про завершення конфлікту в Україні. Через два місяці його чекає обрання на посаду федерального президента", - пише Фрідріх Штурм на сторінках Die Welt, додаючи, що голова німецької дипломатії так і не зміг похвалитися великими успіхами в цій справі, хоча активно працював на пошуками рішення.
Ставши президентом Німеччини, Штайнмаєр більше не зможе займатися актуальними проблемами у зовнішній політиці.
"Йому буде бракувати роботи у форматі Нормандської четвірки. Впродовж останніх років нинішній голова німецького МЗС постійно намагався посадити сторони конфлікту за стіл переговорів. Годинами, а часом і ночами він говорив, переконував, вів переговори, пропонував варіанти і пропозиції", - йдеться в статті.
Автор додає, що Штайнмаєр добре розуміє економічну ситуацію і чудово знає своїх колег з Києва і Москви. А сам вважає себе "Сізіфом, який пхає камінь". Але автор підкреслює, що на Сході України досі немає миру.
"Чому так сталося, що Росія продовжує окупацію Криму, попри норми міжнародного права, на чому неодноразово наголошував Штайнмаєр?" - наголошує оглядач.
Він додає, що ті, хто вважають його "миротворцем-невдахою", ставлять занадто високу планку і помилково романтизують політику.
"В МЗС вважають, що справжню війну між Росією і Україною вдалося відвернути", - йдеться в статті.
У лютому 2015 року в Мінську відбулася зустріч за участі президентів України, Франції Росії і канцлера Німеччини, в результаті якої були укладені "Мінські угоди", покликані закінчити війну в Донбасі. Однак до цього часу вони не виконані. Сьогодні так званий "мінський процес" остаточно зайшов в глухий кут, а режим перемир'я постійно порушується.
"Причин для радості немає", - сказав у вівторок Штайнмаєр перед поїздкою в Мінськ для чергової зустрічі міністрів закордонних справ "нормандської четвірки". В білоруську столицю він вирушив "без особливих надій", однак автор зауважує, що німецький дипломат все одно вважав "своїм обов'язком щось зробити".
Автор зауважує, що війни в Україні і Сирії стали головними проблемами, над якими останні два роки працював Штайнмаєр.
"Нормандський формат – це його дітище. Невідомо, хто прийде після Штайнмаєра, так само як і не відомо, хто стане міністром закордонних справ Франції в наступному році. Можливо "четвірка" буде збиратися рідше, а може і зовсім відійде в минуле", - йдеться в статті.
У всякому разі, Штайнмаєру з березня 2017 року доведеться спостерігати за процесом з президентського палацу. І це, на думку оглядача, для нього стане великим викликом. Нагадаємо, що правляча коаліція Німеччини висунула кандидатуру Штайнмаєра на посаду президента. Сам Штайнмайер заявив, що хоче працювати над тим, щоб применшити розкол в суспільстві.