Новина про 3. Єврокомісія направила владі США офіційний запит з вимогою дати роз'яснення з приводу опублікованої у пресі інформації.
"У відповідь на наш запит влада США пообіцяла розібратися з інформацією, що міститься в публікаціях ЗМІ, та надати нам необхідні роз'яснення", - повідомив представник ЄК.
Єврокомісари попередили, що ця практика може мати серйозні наслідки для відносин Європи та Америки. Зокрема - перекреслити всі спроби переговорів про трансатлантичну зону вільної торгівлі, або "економічне НАТО".
"Союзники не стежать один за одним", - підкреслила єврокомісар від Люксембургу, що займається питаннями правосуддя, фундаментальних прав та громадянства Вівіан Редінг.
Інший європейський комісар - бельгієць Карел де Гюхт, відповідальний за питання зовнішньої торгівлі, а, отже, і за переговори про зону вільної торгівлі зі США, заявив, що це справа "дуже серйозна".
"Ясність, правда і прозорість - це те, що ми можемо і повинні очікувати від наших друзів і союзників. Необхідні термінові пояснення американців", - сказав у свою чергу французький єврокомісар Мішель Барньє, який займається питаннями внутрішнього ринку.
З докорами на адресу США виступив і міністр закордонних справ Фінляндії Ерккі Туоміойя. Він також висловив думку, що така поведінка США може поставити хрест на трансатлантичних домовленостях.
Міністр юстиції Німеччини Сабіна Лойтхойссер-Шнарренбергер заявила, що подібні дії нагадують "епоху холодної війни".
З вимогою пояснити факти "прослуховування" виступив і міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус. "Якщо інформація підтвердиться, то це буде абсолютно неприпустимою дією для американської спецслужби", - зазначив він.
Глава Європарламенту Мартін Шульц заявив, що мова йде про "грандіозний скандал".
Як повідомив агентству Reuters представник Національної розвідки США, вимоги країн Євросоюзу дати роз'яснення з приводу інформації про стеження американських спецслужб за європейськими чиновниками і дипломатами будуть задоволені.
При цьому переговори з цієї теми будуть вестися за дипломатичними каналами. Співрозмовник агентства уточнив, що мова йде про звичайну практику, прийнятну також серед спецслужб інших країн.
Нагадаємо, обурення європейських чиновників викликала недільна публікація німецького журналу Der Spiegel.
Видання з посиланням на надані екс-співробітником ЦРУ Едвардом Сноуденом документи повідомило, що американські спецслужби встановили у кабінетах представників ЄС у США і Європі прослуховуючі пристрої, а також отримали доступ до кореспонденції європейських дипломатів і чиновників вищого рівня.
За даними британської газети The Guardian, точне число "цілей" Агентства національної безпеки США становить 38 посольств та дипмісій. Серед європейських представництв в документах, за даними газети, фігурують Франція, Італія і Греція. !zn
Читайте також:
Українські спецслужби прослуховують громадян, якщо ті "викликають інтерес"
Після скандалу зі Сноуденом ЦРУ вирішило навчати своїх співробітників зберігати таємниці
Обама назвав стеження в інтернеті ключовим елементом у боротьбі з тероризмом
Едвард Сноуден опинився в пастці: США пропонують Росії видати його "по-хорошому"