Шимон Перес був помітною фігурою на ізраїльській політичній сцені протягом дуже довгого часу. Його шанували за прагнення до миру з палестинцями і внесок у діяльність всесвітньої організації.
Перес про Україну
У своїй останній промові про Україну, яку він проголосив в ході Ялтинської європейської стратегії (YES) в минулому році в Києві він сказав: "Ми мріяли про свою землю, але земля, яку ми отримали, не була мрією. Це був маленький клаптик, одна тисячна частина Близького Сходу. Ця земля не дуже добре до нас ставиться. Там були болота, москіти, пустеля на півдні, камені. Вибирати потрібно було між комарами і камінням. На ній було два озера - одне мертве, друге вимирало. Була знаменита річка - але і в ній води не було. Тобто води не було взагалі. Ніяких природних ресурсів теж не було ні золота, ні нафти".
За його словами, Ізраїль був самотній: не було брата по релігії, сестри з мови, сусіда по історії. Все це відбувалося після Голокосту. Ми прийшли туди і не знали взагалі, що робити. По-справжньому не знали. "І ми подумали: найбільше багатство природи – це людина. Люди збагатили землю, а не земля – народ", - заявляв він.
Перес порадив Україні, яка, на його переконання, була однією з найважливіших у світі країн у сфері сільського господарства, не відмовлятися від цієї галузі. "Ви можете і повинні модернізувати, об'єднати ресурси і таланти народу", - говорив він. Він також радив українцям йти за наукою і багато працювати. "Ми в Ізраїлі дуже багато працювали. Що в цьому поганого? Не знаю... Люди йдуть у відпустку – це марна трата часу. Мені вже 90, і я ніколи не був у відпустці", - говорив колись Перес.
Великий мрійник
Шимона Переса називали великим мрійником. "Мене запитують іноді: якщо озирнутися назад, якими були ваші найбільші помилки? Я відповім: ми думали, що у нас великі мрії. А тепер ми розуміємо, що вони були не такими вже й великими. Мрійте про більше. Чим більше ваша мрія, тим більшого ви досягнете", - говорив він.
Перес говорив про своїх громадян, що вони - народ, який вірить у можливість виправлення світу, у можливість того, що світ може бути нами зроблено краще. "Коли мене запитують, у чому найбільше досягнення або найбільший внесок євреїв в історію світу? Я кажу, що це незадоволеність, вічне невдоволення, єврей не може бути задоволений. Коли він почиває на лаврах і відчуває задоволення, він віддаляється від свого єврейства. Чому ми вічно незадоволені? Тому що наш споконвічний постулат у тому, що в світі можливе поліпшення, світ можна виправити", - говорив він.
Про палестинців і міжнародних відносинах
"Палестинці - наші найближчі сусіди, - сказав він одного разу. - Я думаю, що вони можуть стати нашими найкращими друзями".
"Телебачення зробило диктатуру неможливою, а демократію нестерпним", - говорив він.
"Місія людства - це дозволити кожній людині бути людиною, реалізувати свої можливості", - якось заявив Перес.
"Сучасна демократія - це не лише рівність прав, це право кожної людини бути відмінною, бути іншою", - теж одна з відомих цитат політика.
Екс-лідер Ізраїлю є автором численних політичних статей і понад десятка книг, багато з яких присвячені історії арабо-ізраїльських відносин. Також він виступив автором численних перекладів творів відомих письменників.
Перес критикував вторгнення Ізраїлю в 1982 році і вважав, що проблеми палестинців не можна вирішити військовими методами. У 1990-ті роки він присвятив багато часу і сил процесу мирного врегулювання конфлікту між Ізраїлем і палестинцями. Перес став одним з архітекторів мирного договору, укладеного в Осло в 1992 році. За ці зусилля він разом з Іцхаком Рабіном і палестинським лідером Ясіром Арафатом був удостоєний Нобелівської премії миру.
Шимон Перес займав пост президента Ізраїлю з 2007 по 2014 рік. Двічі був прем'єр-міністром Ізраїлю. Він також кілька разів очолював міністерство оборони Ізраїлю, міністерство фінансів, міністерство зв'язку, МЗС, МВС та інші відомства.