Вибори до Європейського парламенту, що відбудуться за кілька тижнів, рідко коли викликали на континенті таку стурбованість майбутнім. Замах на Роберта Фіцо, прем'єр-міністра Словаччини, може призвести до своєрідної громадянської війни, як вважає міністр внутрішніх справ країни, підливаючи масла у вогонь у суспільство, вже поляризоване війною в Україні на своїх кордонах.
В основі цієї напруженості, що поширюється Східною Європою, лежить питання про те, яке місце в архітектурі безпеки континенту займає Росія, що підриває мир насильницькими діями. Чи повинна сама ідея Європи — колись світлої надії для посткомуністичних країн — протиставлятися територіальним амбіціям президента Путіна? Чи існує, як вважають деякі популісти, такі як Фіцо і Віктор Орбан, прем'єр-міністр Угорщини, якась проміжна ланка? Газета The Times з'ясовувала.
Після розпаду Варшавського договору в 1991 році і розколу Чехословацької держави словацькі лідери заявили, що їхня міжнародна роль має полягати в тому, щоб бути мостом між Сходом і Заходом. Австрія робить багато в чому те ж саме, але з погляду проголошеної нейтральної держави.
Словаччина бачила більшу довгострокову безпеку в членстві в НАТО. І саме тоді почалися її проблеми. Мости — це перше, що підривають, коли починається війна.
Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну у 2022 році, Словаччина стала транзитною країною для західної зброї та ремонтним центром для розбитої техніки НАТО. Але популісти знали, що солідарність з НАТО і ЄС не принесе їм багато голосів.
Фермери в Словаччині, як і в Польщі та Угорщині, виступали проти появи дешевої конкуренції з боку українського зерна. Як і в більшості країн Європи, Росія використовувала свої армії тролів, щоб посіяти сумніви серед електорату, поширюючи пропаганду проти українських біженців, підкреслюючи нібито прагнення Москви до миру і застерігаючи від потрапляння під американські чари. В цьому й був переконаний Фіцо: "війна в Україні — це гігантська містифікація, вигадана американцями, щоб вбити клин між європейцями й налякати їх".
Росія належним чином допомогла Фіцо повернутися до влади на виборах у вересні минулого року. Америка сподівається, що нові уряди в Польщі та Чехії повернуть Словаччину та Угорщину в союз, щоб досягти певної політичної єдності на саміті НАТО, присвяченому 75-річчю організації у Вашингтоні в липні.
Але факт залишається фактом: доки Путін, схоже, захоплює позиції й перетворює російську економіку на гігантську збройову промисловість, ті європейські уряди, що стоять осторонь, швидше за все, залишатимуться там.
Цей обструкціонізм лише підкреслює вибір, який стоїть перед багатьма нестабільними демократіями в Європі: узгодження з інституціями ЄС (які демонструють зацікавленість у прийнятті нових нестабільних членів) або глибша залежність від Москви. Росія представляє альтернативи для східних європейців як такі, що базуються на національних інтересах.
"Російський інтерес у всіх своїх починаннях — від кібервійни до операцій впливу — полягає в тому, щоб продемонструвати, що західні обіцянки безпеки є ненадійними. В обіймах Путіна вони в безпеці", — пише газета.
Нагадаємо, що Bloomberg писало, що сили НАТО не можуть подолати ворогів всередині Альянсу. НАТО виконує свої військові завдання, але замах на Роберта Фіцо підкреслює політичні труднощі, які чекають на нього попереду. Крім того, угорський прем'єр повідомляє, що зараз Роберт Фіцо перебуває між життям і смертю після скоєного на нього замаху. Він також побажав словацькому премʼєру швидкого одужання.