Що відбувається з евакуацією з Афганістану

Поділитися
Що відбувається з евакуацією з Афганістану
Масштаби і швидкість цієї повітряної перекидання безпрецедентні

З моменту захоплення талібами афганської столиці 14 серпня понад 82 тисяч людей були евакуйовані з Афганістану тільки в США. Хоча в останні дні темпи евакуації зросли, люди все ще намагаються врятуватися в хаотичному порядку. Афганці, які намагаються дістатися до аеропорту Кабула, стикаються з небезпеками, і охочих виїхати набагато більше, ніж тих, хто зможе це зробити. Ті, кому вдасться вибратися, зіткнуться з численними проблемами переселення в інші країни.

Але агентство Associated Press попереджає, що може не вистачити часу. Президент США Джо Байден встановив крайній термін для завершення евакуації під керівництвом США - 31 серпня, але президент також попросив надати плани на випадок непередбачених обставин, якщо США все ж буде потрібно вивезти людей після цієї дати.

Дональд Трамп, бувши президентом США, підписав мирну угоду з "Талібаном" в лютому 2020 року в рамках зусиль по припиненню того, що він назвав "нескінченними війнами" на Близькому Сході. Він погодився з тим, що до 1 травня всі війська повинні бути виведені з країни. Байден, який заявив, що більше не хоче ризикувати життями американців в громадянській війні між афганцями, підтримав план виведення військ, але продовжив крайній термін до вересня. Талібан швидко захопив контроль над більшою частиною країни, коли США припинили повітряну підтримку афганських військових. Афганці, побоюючись помсти та суворого правління талібів, кинулися в аеропорт в надії вибратися з країни.

КОГО ВИВОЗЯТЬ З АФГАНІСТАНУ?

Серед 82 300 евакуйованих, що вилетіли на сьогодні, близько 4 500 американських громадян - з приблизно 6 000, які, як відомо, перебували в країні й хотіли виїхати. Серед них також афганці, які отримали обмежену кількість спеціальних імміграційних віз, які призначені для людей, які працювали на США або НАТО перекладачами або на іншій позиції. США також евакуюють афганців разом з їхніми найближчими родичами, які подали заяви на візи, але ще не отримали їх, і людей, яким загрожує особлива небезпека з боку "Талібану". До них відносяться люди, які працювали на уряд, члени громадянського суспільства, журналісти та правозахисники.

КУДИ ВОНИ ПРЯМУЮТЬ?

Американські громадяни та люди, які вже легально проживають в США, включаючи тих, хто отримав спеціальну імміграційну візу, можуть відправитися в США після зупинки, як правило, в Катарі або іншій країні Перської затоки. Афганці, які подали заяву, але ще не отримали спеціальну візу, або ті, хто прагне потрапити в США в якості біженців, повинні спочатку відправитися в "транзитний центр" в Європі чи Азії для перевірки американськими розвідувальними та правоохоронними органами, згідно із заявою Білого дому.

Після перевірки вони можуть бути доставлені в США літаком і розміщені на військових базах в чотирьох штатах - Вірджинії, Нью-Джерсі, Техасі та Вісконсині - до тих пір, поки їх заяви не будуть задоволені. Білий дім каже, що після прибуття в США все будуть перевірені на COVID-19. Неясно, скільки часу буде потрібно для обробки людей на військових базах.

Крім того, принаймні 13 країн, включаючи Уганду, Руанду, Коста-Рику та Албанію, погодилися тимчасово розмістити афганських біженців, поки їх не переселять.

"Зараз найважливішим питанням є евакуація, а потім можна буде зайнятися переселенням в США", - сказав Білл Фрелік, директор відділу з прав біженців та мігрантів організації Human Rights Watch.

ЧИ ТРАПЛЯЛОСЯ ЩОСЬ ПОДІБНЕ РАНІШЕ?

Масштаби і швидкість цієї повітряного перекидання безпрецедентні, але у США є досвід прийому біженців із закордонних конфліктів. Після падіння Сайгона в 1975 році в кінці війни у В'єтнамі США перевезли по повітрю близько 7000 людей і в кінцевому підсумку взяли понад 100 тисяч біженців з Південно-Східної Азії. У 1996 році США евакуювали близько 5 тисяч курдів та інших іракських меншин з північного Іраку після того, як тодішній президент Саддам Хусейн відновив контроль над регіоном.

У 1999 році близько 20 тисяч жертв югославських етнічних чисток проти албанців в Косово були доставлені в США в якості біженців і тимчасово розміщені для обробки в Форт-Діксі, штат Нью-Джерсі. З 1980 року США прийняли понад 3,1 мільйона біженців.

ЯК АФГАНЦІ ОБЛАШТОВУЮТЬСЯ У НОВОМУ ЖИТТІ В США?

Дев'ять некомерційних агентств по переселенню, включаючи Міжнародний комітет порятунку і Конференцію католицьких єпископів США, опікуються мережею філій, що працюють над наданням допомоги біженцям. Після розміщення в нових містах вони, як правило, отримують продовольчу і житлову допомогу протягом перших 90 днів, але потім повинні стати самодостатніми. Їх зустрічають в аеропорту і доставляють в новий будинок, як правило, квартиру.

Некомерційні групи, що працюють за рахунок державних грантів і приватних пожертвувань, допомагають їм знайти роботу і освоїтися. "Люди лякаються, нервують і переживають всі ці емоції. Але вони також, я думаю, схвильовані. Люди приїжджають, відчуваючи себе в безпеці", - говорить Марк Хагар, директор служби допомоги біженцям Техасу. Біженці повинні відшкодувати уряду витрати на переліт в США.

ХІБА ЦЕЙ ПРОЦЕС НЕ МАВ ПОЧАТИСЯ РАНІШЕ?

Члени Конгресу та інші давно скаржаться на тривалість процесу і бюрократичні перепони, які доводиться долати колишнім перекладачам та іншим особам, які працювали на США, для отримання віз. Цей процес ще більше сповільнилося при Трампа, адміністрація якого також скоротила число біженців, що допускаються в США, і практично зупинився після спалаху вірусу COVID-19.

За словами Джейка Саллівана, радника Байдена з питань національної безпеки, цього літа, в міру наближення виведення американських військ, США утрималися від масової евакуації на прохання афганського уряду, який побоювався, що це викличе паніку, яка ще більше ускладнить боротьбу з талібами. Але він сказав, що навіть більш ранній початок операції не дозволив би уникнути хаосу в аеропорту.

"Ця операція складна. Вона небезпечна. Вона пов'язана з труднощами - оперативними, матеріально-технічними, людськими. І вона породила жахливі картини болю і відчаю", - сказав він журналістам на цьому тижні. "Але жодна подібна операція, жодна евакуація зі столиці, охопленої громадянською війною, не може проходити без цих кадрів".

Центром опору талібам знову стала провінція Панджшер на півночі країни. Керівництво взяли на себе віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех і син легендарного командира моджахедів Ахмад Масуд.

Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні - в статті Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі