Що відбувається у Казахстані: головне

Відео Доповнено
Поділитися
Що відбувається у Казахстані: головне © NUR.KZ/ Владимир Третьяков
Протести тривають вже четвертий день.

По всьому Казахстану тривають масові протести, які розпочалися через підвищення ціни на скраплений газ. Люди не розійшлися після того, як влада країни знизила ціни, а уряд пішов у відставку. Тимчасово виконувати обов'язки прем'єра Аліхан Смаїлов. Крім того, президент має намір запровадити держрегулювання цін на соціально значущі товари, а також на бензин та дизель, розробити закон "Про банкрутство фізосіб".

Посольство України закликало українців утриматися від поїздок до Казахстану у зв'язку із запровадженням надзвичайного стану.

Чому почалися протести в Кахастарні

Мітинги проти різкого підвищення цін на скраплений газ розпочалися на заході Казахстану 2 січня у місті Жанаозені Мангістауської області. Люди вийшли на вулиці після того, як ціна за літр зрідженого газу зросла до 120 тенге (7,35 гривні або 0,27 долара США). 4 січня влада знизила ціни на газ до 50 тенге за літр (3,54 гривні або 0,13 долара США).

NUR.KZ

За три дні вони охопили всю країну. Казахи виходять на вулиці з економічними та політичними вимогами. 4 та 5 січня у колишній столиці, Алмати, відбулися зіткнення протестувальників із силовиками. Мітингувальники увірвалися в мерію, в будівлі почалася пожежа.

Президент Касим-Жомарт Токаєв запровадив у столиці країни Нур-Султані, Алмати, а також у Мангістауській та Алматинській областях режим надзвичайного стану на період до 19 січня та комендантську годину, яка діятиме з 23:00 до 07:00. Однак це не завадило протестувальникам захопити одну з резиденцій президента — у місті Алмати.

У країні відключають інтернет, обмежили мобільний зв'язок, блокують незалежні ЗМІ та месенджери. Силовики застосували світло-шумові гранати та сльозогінний газ.

NUR.KZ/ Владимир Третьяков

Проте деякі поліцейські, бійці спеціального загону швидкого реагування (СОБР) та ОМОНу почали частково переходити на бік протестувальників.

Протестувальники в Алмати почали спалювати колони поліцейських машин. До міста увійшла військова колона. У зонах НС влада посилила охорону громадського порядку та стратегічних об'єктів. Колишня столиця Казахстану управляється комендатурою на чолі із начальником поліції.

NUR.KZ/ Владимир Третьяков

У країні заборонили продавати зброю, боєприпаси та алкоголь. Влада оголосила про конфіскацію зброї, яка є у громадян.

У Казахстані влада обмежила свободи пересування, зокрема і в'їзд-виїзд із зони НС. Поліція перевіряє документи та обшукує людей.

Як президент Токаєв намагається стабілізувати ситуацію

Президент запропонував запровадити державне регулювання цін на скраплений газ, бензин, дизельне паливо, а також соціально значущі продовольчі товари, повідомили у його адміністрації. Влада пропонує запровадити мораторій на підвищення комунальних тарифів для населення та розглянути питання субсидування орендної плати за вторинним житлом для соціально вразливих верств населення.

Інформація для українців у Казахстані

У разі потреби громадяни України можуть звернутися до посольства за номером гарячої лінії +7(705)7556610. Адреса посольства: місто Нур-Султан, Єсільський район, мікрорайон Караоткель, вулиця Жилой, 12, електронна пошта - emb_kz@mfa.gov.ua.

Стежте за протестами в Казахстані у нашому онлайні.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі