Що стоїть за зміною курсу Росії на Центральну Азію? — The Hill

Поділитися
Стратегічне партнерство з Талібаном дозволяє Москві консолідувати свій вплив у регіоні, підтримуючи безпеку та економічні інтереси.

Владімір Путін схоже планує щось велике в Афганістані. Останні події вказують на те, що політика Путіна щодо Афганістану і Центральної Азії змінює свій стратегічний напрямок. Від взаємодії з хуситами в Ємені до талібів в Афганістані, Путін серйозно намагається розширити вплив Росії з Близького Сходу на Центральну Азію, повідомляє Імран Халід, геостратегічний аналітик у газеті The Hill.

Нещодавні повідомлення свідчать про те, що Москва наближається до офіційного визнання Талібану законним урядом Афганістану, що може змінити регіональну динаміку. Напередодні Петербурзького міжнародного економічного форуму минулого місяця, на якому була присутня делегація Талібану, російські міністерства закордонних справ та юстиції запропонували виключити Талібан зі списку терористичних організацій, визначених Росією. Талібан перебуває в цьому списку з 2003 року за підтримку північнокавказьких сепаратистів.

З моменту виведення військ США з Афганістану в серпні 2021 року Москва постійно взаємодіє з талібами для протидії ІДІЛ і захисту своїх інтересів. Водночас Росія зберігає обережність щодо ідеології Талібану та потенційних загроз для регіональної стабільності.

У вересні минулого року представники Талібану провели зустрічі з російськими посадовцями для обговорення регіональних загроз і створення інклюзивного уряду. Після цих переговорів російські посадовці пообіцяли продовжувати надавати підтримку Афганістану як на пряму, так і через Всесвітню продовольчу програму ООН.

"Розглядаючи останні події, а також намір Москви виключити Талібан зі списку визнаних терористичних організацій, залишається мало сумнівів щодо нових стратегічних розрахунків Путіна в Центральній Азії", — зазначає аналітик.

Потенційне виключення Росією Талібану зі списку терористичних організацій стане першим важливим кроком на шляху до міжнародного визнання афганського уряду. Цей крок може прокласти шлях до ширшої економічної взаємодії й розвитку, створивши прецедент для інших країн, союзників Росії та Китаю. Сусідні Узбекистан і Казахстан, швидше за все, послідують за Москвою негайно.

"Росія отримає величезну вигоду від своїх зв'язків з Талібаном і набуде ролі "покровителя". Позиціонуючи себе як гаранта безпеки в регіоні, особливо на противагу нездатності Америки стабілізувати Афганістан, Москва відновила свої історичні та стратегічні інтереси в Центральній Азії", — додає аналітик.

Крім того, Росія прагне зміцнити свою оборону на півдні і шукає підтримки від Талібану проти ІДІЛ-К. Обґрунтування цієї стратегії ґрунтується на уявленні про те, що Талібан становить меншу загрозу, ніж ІДІЛ-К. Таким чином, Москва розглядає налагодження відносин з Талібаном як прагматичний крок для зменшення ризиків для регіональної безпеки.

Для посилення свого економічного та геополітичного впливу Росія використовує такі альянси, як Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ). Цей альянс посилює її присутність і сприяє співпраці в усьому регіоні.

Окрім питань безпеки, Москва також розглядає економічні можливості співпраці з Талібаном. У Москві гучно говорять про використання Афганістану як транзитного вузла для експорту російського природного газу до Індії та інших товарів до пакистанських портів. Цей амбітний проект вимагає значного розвитку інфраструктури.

Крім того, посилення співпраці між Талібаном і Росією, безумовно, матиме значні наслідки для триваючого суперництва між Росією і Заходом. З початком війни в Україні Москва шукає підтримки з боку інших країн, щоб подолати свою дипломатичну ізоляцію.

Раніше газета The Times повідомляла, що Росія йде на співпрацю з Талібаном в пошуках антизахідних союзників. Росія не єдина країна, яка налагоджує зв'язки із талібами. Серед інших країн, що мають дипломатичну присутність в Афганістані — Китай, Іран та Індія, а також Катар і Саудівська Аравія. 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі