Що саме провокує смертельні випадки COVID-19 — NYT

Поділитися
Недавні дослідження поставили під сумнів визнані методи лікування COVID-19.

Медики почали сумніватися стосовно того, чи саме активна реакція імунної системи людини спричиняє те, що деякі пацієнти з коронавірусом потребують негайної госпіталізації внаслідок серйозних пошкоджень легень та інших органів. Все ще достеменно невідомо, що саме спричиняє смерть від  COVID-19, і як можна запобігти надмірній смертності, пише The New York Times.

Гіпотеза, яка виникла на початку пандемії, припускала, що так званий «цитокіновий шторм», або ж надмірна реакція імунної системи людини, є причиною важкого перебігу коронавірусу у хворих, і багато лікарів погоджувалися з цією гіпотезою, адже у багатьох пацієнтів, які померли від коронавірусу, у тілі майже повністю були відсутні сліди вірусу, виходить, їхня імунна система позбулася збудника захворювання. Також, згідно з цією гіпотезою, для боротьби зі збудником захворювання імунна система людини продукувала занадто велику кількість активних речовин, зокрема цитокіни, які ставали причиною запалення, і зрештою, призводили до смертельного пошкодження органів.

Однак, низка нових досліджень свідчить про те, що агент, «якого підозрюють у причині смертельного перебігу коронавірусу» може не бути «справжнім винуватцем», а «цитокінові шторми» відбуваються дещо інакше. Проте, не всі погоджуються з даними нових досліджень.

Професор педіатрії та медицини в Університеті штату Алабама в Бірмінгемі доктор Ренді Крон, який тривалий час вивчав «цитокінові бурі», каже, що деякі госпіталізовані пацієнти з COVID-19 справді переживають таку надмірну захисну реакцію імунітету. Але він погоджується, що перебіг хвороби COVID-19 відрізняється від перебігу інших подібних хвороб, тому варто провести ще багато досліджень, аби робити впевнені висновки.

Поки що ідея «шторму» була зосереджена на одному цитокіні, який має назву інтерлейкін-6 або іl-6. Думка про те, що саме цей цитокін спричиняє смертельний перебіг COVID-19 виникла після повідомлень з Китаю, на початку пандемії. Тамтешні лікарі сказали, що у пацієнтів, які важко переносили COVID-19 був високий рівень іl-6. Медики спробували застосувати ліки, які блокують іl-6, і пацієнт одужав. Подібну інформацію надавали і лікарі в Італії.

Ряд препаратів, що блокують іl-6, активно представлений на фармацевтичному ринку і застосовується для лікування ревматоїдного артриту. Такі препарати можуть зупиняти надмірні імунні реакції в інших ситуаціях, наприклад, вони блокують активне виділення цитокінів, яке може виникати у хворих на рак, або при захворюванні Стілла у дорослих. Але професор медицини в Гарварді доктор Джон Стоун зазначає, що ці хвороби не є інфекційними.

Тим не менше, препарати проти іl-6 швидко стали стандартом медичної допомоги у багатьох лікарнях, де лікують пацієнтів із COVID. Ідея про те, що вони блокують «цитокінові бурі» набула визнання.

Однак, недавні дослідження ставлять під сумнів ефективність препаратів проти il -6. Також, існують дані, які вказують, що рівень il-6 у пацієнтів з коронавірусом не є занадто підвищеним, порівняно з іншими хворими.

Нові дослідження не підтверджують те, що препарати проти il-6 допомагають уникнути смертельних випадків коронавірусу.

Однак, і досі немає повної згоди серед вчених та лікарів стосовно самого терміну «цитокіновий шторм».

"У цього поняття немає чіткого визначення", - сказала фахівець з інтенсивної терапії Каліфорнійського університету в Сан-Франциско доктор Каролін Калфі. Цей термін врізався у свідомість лікарів, однак без його детального визначення важко знайти якісь певні діагностичні критерії, які могли б виявити реальну природу такого «шторму».

І навіть якщо il-6 може бути не головною причиною смертельного перебігу коронавірусу у хворих, коли імунна система людини вступає в дію, виділяються сотні цитокінів. Вони активно циркулюють і взаємодіють один з одним у складних петлях зворотного зв'язку.

Багато лікарів сподівалися, що дослідження природи «цитокінового шторму» стане відповіддю на все.

Донедавна не проводилося багато систематичних досліджень, які б пояснили, чи дійсно рівень іl-6 був надзвичайно високим у пацієнтів із Ковідом.

Виявляється, що насправді все відбувається дещо інакше.

Інфекціоніст з Університету Північної Кароліни доктор Джонатан Парр перевірив рівень іl-6 у пацієнтів з коронавірусом свого медичного центру на початку пандемії. Дані було важко інтерпретувати, але загалом рівень іl-6 серед хворих з ковід був значно нижчим, ніж при інших запальних синдромах, таких як сепсис, для прикладу.

І навіть коли рівень цитокінів високий, як при сепсисі, препарати, що пригнічують імунні реакції, не допомагають, сказав доктор Стоун.

Доктор Вільям Фішер, лікар з легеневої та критичної допомоги в Університеті Північної Кароліни, сказав, що ідея цитокінової бурі "стосується кожної важкої вірусної інфекції". Прикладами є СНІД, Ебола, грип, лихоманка Ласса, ГРВІ та MERS, сказав він.

Але, за його словами, "може бути важко виявити, що саме зумовлює патологію - чи то вірус окремо, чи вірус у поєднанні з імунною реакцією".

Якщо не «цитокіновий шторм», то що ж тоді завдає непоправної шкоди пацієнтам з коронавірусом?

Запалення внаслідок надмірних реакцій імунної системи можуть зіграти свою роль, стверджують дослідники. Одним із доказів є те, що стероїд дексаметазон, який загалом пригнічує імунну систему, може знизити рівень смертності.

Але Іl-6 не єдиний можливий фактор руйнівної імунної реакції, вважає доктор Стоун. З’являються інші хімічні речовини, які спричиняють гостре запалення, такі як феритин, а також C-реактивний білок, для прикладу.

Багато пацієнтів з COVID також страждають від утворення тромбів, які самі по собі можуть пошкодити легені та інші органи.

І все ще залишається вірогідним, що застосування препаратів проти іl-6 може допомогти, якщо це зробити вчасно.

"Нам потрібні рандомізовані клінічні випробування, щоб відповісти на ці важкі питання", - сказав доктор Стоун.

Так чи інакше, лікарі повинні орієнтуватися на найсвіжіші дані досліджень, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі