В чому полягає пропозиція Генерального секретаря НАТО щодо військової допомоги Україні? — Reuters

Поділитися
Лідери НАТО обговорять план фінансової підтримки України у вигляді 100 мільярдів євро та координацію зусиль.  

Міністри закордонних справ країн-членів НАТО в п'ятницю 31 травня обговорять пакет військової підтримки України на суму 100 мільярдів євро, запропонований Генеральним секретарем Альянсу Єнсом Столтенбергом, який має бути узгоджений на саміті у Вашингтоні в липні.

В умовах невизначеності щодо майбутньої підтримки України з боку США через можливе повернення колишнього президента Дональда Трампа до Білого дому, Столтенберг запропонував надати військову допомогу Києву на довгостроковій основі разом з багаторічними фінансовими зобов'язаннями. Але 32 країни-члени НАТО мають різні погляди на цей план. Міністри намагатимуться зменшити ці розбіжності на своїй зустрічі в Празі 30-31 травня, зазначає Reuters.

Координація НАТО

Столтенберг запропонував НАТО взяти на себе координацію міжнародної військової допомоги Україні, що дасть Альянсу більш безпосередню роль у війні проти Росії, не вдаючись при цьому до використання власних сил. НАТО візьме на себе координацію допомоги й поставок озброєнь від очолюваної США Контактної групи з питань оборони України, спеціальної коаліції з близько 50 країн, яку також називають "Рамштайнською групою", на честь американської авіабази в Німеччині, де відбулося її перше засідання.

Альянс також координуватиме підготовку українських Збройних сил, в якій беруть активну участь Європейський Союз і Велика Британія. Цей крок широко розглядається як спроба забезпечити певний "захист від Трампа", передавши координацію під егіду НАТО, й надавши військовому персоналу Альянсу більше автономії для виконання своєї роботи з меншим прямим політичним втручанням.

Але дипломати визнають, що такий крок матиме обмежений ефект, оскільки США є домінуючою державою в НАТО і надає Україні більшість озброєнь. Тож якщо Вашингтон захоче скоротити західну допомогу Києву, він все одно зможе це зробити. НАТО також доведеться подолати опір прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який дав зрозуміти, що його країна не братиме участі в нових зусиллях, стверджуючи, що це наближає Альянс до катастрофічної війни з Росією.

"Навіть назва майбутнього плану щодо допомоги НАТО Україні викликає суперечки. Німеччина заперечує проти того, щоб його називали "місією", побоюючись, що це створить враження, ніби НАТО збирається воювати з Росією. НАТО також доведеться подолати побоювання України, що передача координації під контроль НАТО може відлякати країни, які не є членами Альянсу і не бажають асоціюватися з ним", — повідомляє агентство.

Фінансове зобов'язання

Столтенберг запропонував союзникам взяти на себе великі багаторічні фінансові зобов'язання щодо військової допомоги Україні, щоб країна могла краще спланувати свої дії й щоб дати сигнал і Києву, і Москві, що Захід залишатиметься відданим Україні в довгостроковій перспективі. Офіційні особи назвали суму в 100 мільярдів євро протягом наступних п'яти років, хоча Столтенберг публічно не називав цю цифру.

Ця частина плану викликала спротив і скептицизм серед деяких союзників, які стверджують, що країни не можуть виділяти такі конкретні суми на кілька років наперед, особливо коли майбутні вибори можуть змінити політику щодо України. Інші деталі залишаються незрозумілими, наприклад, як буде розраховуватися загальна сума і внески кожної країни.

Прагнення України до членства в НАТО

Офіційна позиція НАТО полягає в тому, що Україна приєднається до Альянсу одного дня, але не тоді, коли країна перебуває у стані війни.

"Майбутнє України — в НАТО", — заявили лідери НАТО на саміті у Вільнюсі.

Відтоді багато країн-членів Альянсу уклали двосторонні угоди про надання зброї та іншої підтримки Україні, щоб подолати прогалину до того часу, поки вона не стане членом НАТО і не підпаде під дію статті 5 Альянсу про оборону за принципом "один за всіх".

Але Україна і деякі її східноєвропейські прихильники в НАТО продовжують наполягати на запрошенні або, принаймні, на більш чіткому шляху до членства. Чиновники НАТО розмірковують над тим, чи варто придумувати нові формулювання для запрошення у Вашингтоні. У той час як східноєвропейські країни наполягають на швидкому вступі України, США і Німеччина займають більш обережну позицію.

Раніше ми повідомляли, що країни НАТО вимагають від Столтенберга подробиць щодо плану підтримки України на 100 мільярдів євро. Навіть деякі зі східноєвропейських союзників України стали більш стриманими щодо плану Столтенберга. Вони цікавляться, звідки і як буде отримана така величезна сума грошей. Про те, що готують для України під час саміту НАТО в липні, пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті "На Вашингтонському саміті НАТО Україні готуються подати особливу "страву"".

 

 

 

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі