Що означає імпічмент Трампа для Байдена та Америки — BBC

Поділитися
Що означає імпічмент Трампа для Байдена та Америки — BBC © Flickr/Gage Skidmore
Процес розгляду імпічменту Трампа може бути «незручним» для Байдена.

Майже через тиждень після того, як силовики з пістолетами захищали Палату представників від розлючених прихильників Трампа, законодавці зібралися в тому ж кабінеті, щоб оголосити імпічмент президенту США Дональду Трампу. Трамп став першим президентом в історії Сполучених Штатів, якому вдруге оголосили імпічмент. Для лідера, який любить вихвалятися історичними успіхами свого президентства, це досить невдале завершення терміну перебування на посаді, пише BBC.

Дональда Трампа звинувачують у підбурюванні до бунту, що стався в Капітолії США після того, як він виступив перед багатотисячним натовпом своїх прихильників на мітингу біля Білого дому. Тепер спеціальний орган Сенату США, що складається зі ста членів, знову буде засідати як суд присяжних під керівництвом голови Верховного суду США.

Поки важко спрогнозувати реальний результат судового розгляду. Однак, вже зараз можна почати оцінювати політичні наслідки другого імпічменту для Дональда Трампа.

Республіканці відвернулися від Трампа

Трохи більше року тому Палата представників вперше оголосила імпічмент Трампу без жодного республіканського голосу. Цього разу десять членів його власної партії проголосували за імпічмент, щоб підтримати резолюцію і розкритикували президента.

Однією із найбільш яскравих критиків Трампа в межах Республіканської партії була Ліз Чейні.

"В історії США ще не було більшої зради з боку президента", - написала вона в заяві, яку демократи часто цитували під час дебатів щодо імпічменту.

Деякі республіканці в Сенаті відкриті для голосування, щоб засудити президента за його дії. Схильність до імпічменту Трампа продемонстрував і лідер республіканців Мітч Макконнелл, який "задоволений" тим, що Трамп знаходиться на межі імпічменту, і сподівається, що цей процес дозволить партії досягнути повного «розриву з президентом».

Розкол в Палаті в середу ставить республіканців перед важким вибором. З одного боку, продовжується вірність політиці президента - та, яка створила нову коаліцію виборців, яка представила Білий дім і Конгрес у 2016 році, але програла вибори у 2020 році. З іншого боку - невизначене майбутнє партії, але це майбутнє може бути вільним від суперечливої риторики Трампа.

Демократи виступили за імпічмент Трампа

Протягом декількох годин після ситуації в Капітолії минулого тижня демократи вирішили, як найкраще реагувати і оголосили про намір покарати президента за підбурювання до нападу, який, на їхню думку, не лише загрожував демократії США, але й поставив їхнє життя під загрозу.

Врешті-решт вони вирішили зробити Трампа єдиним президентом США, якому оголосили імпічмент вдруге, навіть попри те, що його президентський термін вже добігає кінця.

Однак оголошення про імпічмент стосується не просто самого Дональда Трампа, але й трампізму в цілому. У статті про імпічмент конкретно йдеться про місяці, які Трамп витратив на підрив результатів виборів у листопаді. І під час дебатів у Палаті представників демократи критикували поведінку Трампа протягом його президентства, а також республіканців у Конгресі, які повторювали риторику свого суперечливого лідера.

Можливо, є республіканці, які хочуть раз і назавжди відмовитися від Трампа і трампізму, але головну силу у боротьбі з трампізмом становлять демократи, як рішуче налаштовані.

Президентство Трампа добігає кінця, але він ще не покинув Білий дім

Уявіть на мить альтернативний курс історії за останні кілька місяців. Дональд Трамп, замість того, щоб голосно кинути виклик своїй поразці на виборах, тихо поступився у листопаді. Республіканці, ймовірно, здобули б перемогу у Джорджії, і контролювали б Сенат. Трамп, замість того, щоб зіштовхнутися із цілком реальною загрозою з боку республіканців, які прагнуть відвернутися від нього, став би «королем партії». Повторне балотування на президентських виборах у 2024 році було б цілком реальною можливістю для нього.

Однак зараз Дональд Трамп фактично «зв’язаний». Його «відключили» від соціальних мереж, заблокувавши його улюблений акаунт у Twitter. Навіть якщо Трампу не заборонять повторно балотуватися на посаду, його влада та вплив всередині Республіканської партії постраждали.

Опитування громадської думки, а також захисники Трампа в Палаті представників свідчать про те, що президент все ще має значну підтримку з боку своєї партії. Але останні тижні перебування Трампа на посаді неабияк підбадьорять його супротивників, які відчувають можливість повністю нівелювати вплив суперечливого лідера.

Зараз Трамп піддається величезному ризику, ніж будь-коли раніше. Вже кілька років Трамп доводив своїм критиками, що вони неправильно написали його «політичну епітафію». Він пережив скандали та суперечки, які загрожували б кар’єрі більшості інших політиків. Однак, цього разу ситуація може скластися інакше.

Процес судового розгляду в Сенаті може бути «незручним» для Байдена  

Після інавгурації новообраному президенту Джо Байдену доведеться боротися з пандемією коронавірусу, яка щодня забирає життя понад чотирьох тисяч американців, та відновлювати економіку, яка погіршується. Тепер Байдену доведеться робити це тоді, коли Сенат вирішує питання імпічменту його попередника.

Деякі аналітики вважають, що імпічмент ще більше розпалить і розділить американців у той час, коли вони повинні згуртуватися. А це ще більше ускладнить обіцянку Байдена об'єднати націю.

Крім цього, процес імпічменту представляє цілком реальні практичні проблеми для Байдена в перші дні його президентства. Сенат, зайнятий процесом винесення рішення щодо Трампа, не зможе зосередитись на втіленні амбіційного порядку денного Байдена на перші сто днів його президентства. До того ж, можливо, він не зможе швидко підтвердити призначення адміністрації Байдена, обмежуючи його здатність успішно керувати апаратом федерального уряду.

Байден сподівається, що Сенат зможе проводити неповний робочий процес над Трампом, одночасно працюючи над підтвердженнями призначень та законодавством. Перші сто днів є вирішальним для будь-якого нового президента моментом, коли його політичний вплив є найвищим. Принаймні частина влади Байдена буде вичерпана саме цим боєм з Трампом, резюмує BBC.

Вперше Палата представників проголосувала за імпічмент Трампа в грудні 2019 року, звинувативши його у зловживанні владою і перешкоджанні Конгресу через скандал з тиском на українську владу. Очолюваний республіканцями Сенат в лютому 2020 року виправдав Трампа і він зберіг посаду.

Трамп заявив про готовність 20 січня організовано передати владу обраному президенту Джо Байдену, але при цьому не погодився з підсумками виборів.

6 січня, прихильники Дональда Трампа прорвалися в будівлю Конгресу США у Вашингтоні, де проходило затвердження голосів вибірників.

Facebook і Twitter тимчасово заблокували акаунти Дональда Трампа після того, як той опублікував звернення до своїх прихильників. У ньому він закликав їх розходитися, але при цьому підтримав їхні наміри. Оголошений термін блокування Twitter вже закінчився, проте нових записів в акаунті президента на момент публікації не з'явилося.

Представники Демократичної партії США звернулися до віце-президента Майкла Пенса з проханням посприяти відстороненню президента Дональда Трампа

Більше про події у Вашингтоні читайте в спецтемі ZN.UA "Протести прихильників Трампа".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі