Служба безпеки України опублікувала дані про 20 найманців російської "Приватної військової компанії Вагнера", яких таємно доставили в Сирії на російському військовому кораблі. Оприлюднення цих даних стало відповіддю на заяву Міноборони РФ, що крейсер "Варяг" нібито непридатний для транспортування особового складу та техніки.
"Прекрасно розумію, що ця інформація є дуже незручною для вищого військового та, мабуть, і політичного керівництва Росії. У зв'язку з чим МО РФ різним чином намагається "не бачити російських "іхтамнєтов", ні в Україні, ні в Сирії", - сказано в заяві голови СБУ Василя Грицака, поширеною прес-службою відомства в середу, 18 квітня.
За даними СБУ, з російського Владивостока до Сирії на військовому кораблі були відправлені найманці - переважно мешканці Приморського краю, Амурської області та Республіки Саха-Якутія.
Як мінімум двоє з цього списку загинули ще під час плавання.
Грицак запевнив, що СБУ має у своєму розпорядженні паспортні дані та адреси найманців і готова оприлюднити їх, якщо російські слідчі органи раптом наважаться притягнути їх до кримінальної відповідальності за найманство.
Раніше СБУ оприлюднило відео допиту колишнього російського військовослужбовця, який служив на крейсері "Варяг" ВМФ РФ і у 2015-2017 роках брав участь у переправленні до Сирії найманців "ПВК Вагнера" з важким озброєнням.
Раніше телеканал CBS із посиланням на джерела в Пентагоні повідомив про те, що 7 лютого авіація США завдала удару по силах сирійського диктатора Башара Асада, серед яких були російські найманці.
Удар був нанесений після бойового зіткнення урядових військ з підрозділами Демократичних сил Сирії через контроль над нафтовими родовищами.
За даними видання Bloomberg, унаслідок авіаудару були знищені понад 200 бойовиків "ПВК Вагнера", яку контролюють спецслужби РФ.
12 лютого дослідницька організація Conflict Intelligence Team оприлюднила перші дані загиблих російських військових. Родичі та знайомі російських найманців із "ПВК Вагнера" підтвердили їхню загибель.
У свою чергу, Міністерство оборони Росії заперечує загибель військовослужбовців. Там заявили про те, що ніхто з офіційно перебувають у Сирії військових при ударі сил коаліції не постраждав, так як їх в цьому районі Дейр-ез-Зора не було.
Директор ЦРУ Майк Помпео в ході сенатських слухань 12 квітня підтвердив ліквідацію "пари сотень" російських найманців у Сирії американськими військовослужбовцями.
Детальніше про те, що сталося у Сирії 7 лютого, читайте у статті Віталія Федяніна "Сирійська міфологія Росії" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".