Але під час самої події президент США натомість продав саудитам зброю на 110 мільярдів доларів і закликав сунітські арабські країни об'єднатися для ізоляції шиїтського Ірану. А через тиждень після цього Саудівська Аравія і її союзники показали, як уміють єднатися і ізолювали маленького сусіда Катар.
Про це на сторінках Financial Times пише оглядч Девід Гарднер. Саудити за гучної підтримки ОАЕ звинуватили багатий на газ Катар у спробі дестабілізувати регіон. Конфлікт між Дохою і Ер-Ріядом виник ще минулого місяця через коментарі, в яких нібито катарський емір Тамім бін Хамал Аль-Тані говорив про важливу роль Ірану в стабільності регіону, захищав палестинський "Хамас" і розмірковував про те, як довго Трамп буде президентом.
Катарські чиновники наполягають, що сайт державного видання Qatar News Agency був зламаний хакерами. Але конфлікт розгорівся швидко без з'ясування, правдивим був коментар чи ні. Саудівська Аравія звинувала катарського міністра закордонних справ Мохаммеда бін Аблулрахмана аль-Тані в проведенні таємної зустрічі у Багдаді з командиром іранського "Корупусу вартових ісламської революції" Кассемом Солеймані. Ер-Ріяд також розлютила виплата великого викупу за заручників у Сирії. Гроші отримали угруповання, пов'язані з "Аль-Каїдою". Після цього Саудівська Аравія, ОАЕ і інші арабські країни розірвали дипломатичні і економічні зв'язки з Катаром.
Наскільки катарська криза руйнівна для Близького Сходу? Катар - член Ради співпраці країн Перської затоки, організації, яка функціонує вже 36 років. На його території розміщення найбільша американська авіабаза в регіоні. Катарський суверенний фонд став помітним інвестиційним гравцем у світі. Крім того, країна повинна прийняти у себе Чемпіонат світу з футболу в 2022 році.
В 2014 році "яструби" Ради співпраці країн Перської затоки, такі як Саудівська Аравія, ОАЕ і Бахрейн, відкликали своїх послів на 9 місяців, щоб змусити Катар змінити свою політику і перевірити молодого Шейха Таміма, який на той час лише рік обіймав посаду еміра. В чому ж різниця між тим і нинішнім конфліктами?
Саудівська Аравія вже давно ворогує з Катаром. Династія Аль-Тані хоч і дотримується тієї ж ваххабітської версії ісламу, що і династія Саудитів, але як правило намагалася діяти самостійно. Опинившись затиснутою між Саудівською Аравією і Іраном, двома найбільшими ворогами і гегемонами в регіоні, катарська королівська сім'я маневрувала, щоб скоротити залежності і ризики. Катар, приміром, тримає відкриту лінію щодо Ірану і Ізраїлю. Доха в 2008 році надала президенту Сирії Башару Асаду літак, сприяючи розв'язанню кризи в Лівані, але з 2011 року підтримує сунітські бойові групи, які воюють проти режиму Асада.
Також найбільший злочин Катару в очах сусідів у Перській затоці і Єгипту в тому, що він зробив ставку на "Братів-мусульманів", які стали популярними на хвилі так званої "Арабської весни". "Брати-мусульмани" ненадовго очолили Єгипет після повалення режиму Хосні Мубарака. Через рік їх владу повалили єгипетські військові. Що стосується Саудівської Аравії і ОАЕ, то Катар в їхніх очах становить конкуруючу версію панісламізму, який загрозливо нехтує династійністю. Телеканал Al Jazeera регулярно критикує сусідні країни, в той час як лояльно висловлюється до Аль-Тані. І це ще більше дратує Ер-Ріяд і Абу-Дабі.
Однак, на думку автора, в спробі зробити Катар парією є значна частка лицемірства. Саудівська Аравія і Катар однаково підтримували салафітські ісламські сили в Сирії. Різниця в тому, що багато бойовиків, яких підтримувала Доха, були змушені шукати підтримки в "Аль-Каїди", коли Іран і Росія заступилися за Башара Асада. Більш важлива відмінність, на думку автора, в тому, що попри всю безвідповідальність Катара у його "доброчинності", Саудівська Аравія зробила на багато більше для розпалювання екстремізму, експортуючи ваххабітські течії в різні куточки мусульманського світу.
"Попри те, що Іран використовує західні втручання і арабську роздробленість для зміцнення своїх шиїтських маріонеток у Іраці, Сирії і Лівані, нинішня терористична чума у світі сунітська і берез свій початок винятково з фанатичності ваххабітів", - йдеться в статті.
На думку автора, Саудівська Аравія і її друзі, безумовно, почали впевненіше почуватися після легковажних заяв Трампа про "джихад" проти Ірану після очищення сунітських союзників від незгодних. Їм варто бути обережними у спробі зробити з Катару "цапа-відбувайла". Абсолютні монархії Перської затоки не такі, як, скажімо, династія Хашимітів у Йорданії, де король Хусейн зміг пережити 56 прем'єр-міністрів за 46 років, використовуючи їх як "громовідвід". Автор зауважує, що Аль-Тані така ж династія, як і Саудити. Їх не можна повалити без шкоди для легітимності всіх інших династій.
Нагадаємо, Катар виплатив близько одного мільярда доларів терористичній організації, яка пов'язана з Аль-Каїдою, та спецслужбам Ірану. Така виплата є викупом за членів королівської родини, яких викрали в південному Іраку під час святкувань, і стала однією з причин розриву дипломатичних відносин країн перської затоки з Катаром.
5 червня Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет, Бахрейн, Лівія, Ємен і Мальдівські острови оголосили про розрив дипломатичних відносин з Катаром, звинувативши його в підтримці тероризму. Країни перекрили кордони, а також виключили Катар з військової коаліції, яка веде війну в Ємені.