Саудівська Аравія розглядає пропозиції співпраці у сфері ядерної енергетики від Китаю, Франції та РФ, щоб вплинути на США — FT

Поділитися
Саудівська Аравія розглядає пропозиції співпраці у сфері ядерної енергетики від Китаю, Франції та РФ, щоб вплинути на США — FT © travelask.ru
Королівство висунуло розвиток цивільного ядерного потенціалу як вимогу в потенційній угоді про нормалізацію відносин з Ізраїлем.

Саудівська Аравія розглядає пропозиції щодо будівництва атомної електростанції від таких країн, як Китай, Франція та Росія, оскільки королівство прагне вплинути на США щодо договору про безпеку. Про це повідомляє FT.

Саудівська Аравія, яка є найбільшим у світі експортером нафти, давно прагне мати власний цивільний ядерний потенціал і висунула допомогу США в реалізації цієї програми як ключову вимогу в потенційній угоді про нормалізацію відносин з Ізраїлем.

Прорив у відносинах між Ізраїлем і Саудівською Аравією став би великою дипломатичною перемогою адміністрації президента США Джо Байдена, яка назвала це своїм пріоритетом. Але Вашингтон відкинув вимогу Саудівської Аравії не запроваджувати жодних обмежень на її програму збагачення урану.

Оскільки США наполягають на запровадженні обмежень на використання цієї технології, Саудівська Аравія розглядає альтернативні пропозиції щодо розвитку ядерних потужностей від таких країн, як Китай, Росія і Франція.

Одне із джерел видання сказало, що Саудівська Аравія прийме рішення на основі найкращої пропозиції. Інше повідомило, що хоча Ер-Ріяд віддав би перевагу США, які, як вважається, володіють кращими технологіями і вже є близьким партнером Саудівської Аравії, обмеження Вашингтона на збагачення урану можуть зашкодити співробітництву.

Ізраїльський уряд, який наполягає на дипломатичній угоді з королівством, залишається обережним у цьому питанні. Але представники служб безпеки і лідери опозиції в Ізраїлі виступили з різкими запереченнями, стверджуючи, що передача технології може призвести до ще більшого ядерного розповсюдження в регіоні.

Однак міністр зі стратегічних питань Ізраїлю Рон Дермер раніше цього місяця припустив, що Саудівська Аравія може звернутися до Китаю або інших країн, якщо США відмовляться. Росія також оголосила про свою пропозицію.

Очікується, що ці країни приймуть умови Саудівської Аравії щодо збагачення урану, тоді як, наприклад, Кореї, яка використовує американські технології, доведеться працювати в умовах американських експортних обмежень.

Процес пошуку постачальника ядерних технологій триває вже кілька років. Учасники тендеру, включаючи французьку державну компанію EDF і південнокорейську Kepco, були спочатку включені до короткого списку разом із китайською пропозицією у 2018 році.

Відтоді тривають консультації, хоча немає жодних ознак того, коли вони можуть завершитися або коли буде обрано переможця.

Kepco була обрана для будівництва атомної електростанції в Об'єднаних Арабських Еміратах, першої на Близькому Сході, яка вже функціонує. EDF заявила, що "[тендерна] пропозиція компанії відповідає всім очікуванням зацікавлених сторін".

Китайська національна ядерна корпорація China National Nuclear Corp, державна ядерна енергетична група країни, не відразу прокоментувала процес торгів. Але в минулому вона вже оголошувала про партнерство з Саудівською Аравією з метою розвитку ядерної промисловості в королівстві.

В останні роки Саудівська Аравія зблизилася з Китаєм, своїм найбільшим торговельним партнером, і на початку цього тижня отримала запрошення приєднатися до БРІКС. Минулого року Саудівська Аравія приймала лідера Китаю Сі Цзіньпіна на саміті країн Перської затоки, а через кілька місяців Пекін став посередником у зближенні королівства з його головним суперником у регіоні - Іраном.

Але королівство залишається залежним від допомоги США у сфері безпеки і хоче, щоб Вашингтон погодив пакт про безпеку.

Будь-яка подібна угода, а також ядерна співпраця на саудівських умовах, може зіштовхнутися з опозицією з боку деяких американських законодавців. Байден значною мірою налагодив відносини зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом бін Салманом після того, як пообіцяв перетворити його на вигнанця після вбивства у 2018 році журналіста Washington Post Джамаля Хашоггі. Але королівство все ще зіштовхується з гострою критикою у Вашингтоні.

Раніше цього тижня радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що адміністрація звернеться до Міжнародного агентства з атомної енергії за висновком щодо ядерної співпраці з Саудівською Аравією, щоб керуватися цим при прийнятті будь-якого рішення про надання допомоги. 

"Є ще кілька шляхів, якими можна рухатися", - сказав він про будь-яку угоду з Саудівською Аравією та Ізраїлем.

Китай посів місце поруч зі США як держава, відповідальна за події на Близькому Сході. До цього моменту американці залишались єдиною силою, яка мирила ворогуючі сторони та встановлювала регіональний порядок. Навіть СРСР це було не до снаги. Тепер увесь світ побачив картинку, коли ту саму роль виконує Китай. Чи є загроза "вигнання" США з Близького Сходу або перетворення Китаю на регіонального гегемона? Які стратегічні цілі Пекіна в цьому надзвичайно складному регіоні? Про це – у статті Віктора Константинова "Між США і Китаєм розгортається холодна війна: де зараз головний фронт".

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі